Citroën, Paris fuarına özel yenilikleri ile kendi evinde…

CITROËN, Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği yenilikleriyle kendi evinde fark yaratarak uluslararası pazara daha fazla yönelme düşüncesinin ilk örneklerini sundu.  İlk  kez Paris’te medya mensuplarının karşısına çıkan yeni sedanı C-Elysée’ın  yanı sıra DS serisinin özel serileri CITROËN standında yer aldı. Ayrıca segmentindeki tek 5 kişilik cabrio araç olan DS3 CABRIO da Paris Otomobil Fuarı’ndaki  CITROËN yeniliklerinden biri… Paris Otomobil Fuarı’nın son sürpriz ise tamamen elektrikli model olan DS 3 ELECTRUM oldu.

CITROËN, sahip olduğu Marka değerleri; cesaret, yaratıcılık ve teknolojiyi harmanlayarak oluşturduğu yeni modeller ile bu yılki Paris Otomobil Fuarında da göz kamaştırdı. Sahip olduğu değerlerin her biri markanın rekabet karşısında ön sıralarda yer alma, pazardaki konumunu sağlamlaştırma, geliştirdiği teknoloji ve yenilikleri ile uluslararası alanlarda daha fazla söz sahibi olma hedeflerini gösteriyor.

CITROËN,  fuarda, dünya genelinde satışına ilk kez Türkiye pazarında başlanacak olan yeni sedanı C-Elysée ve uzakdoğu pazarı için tasarlanan C4 L modellerini basın günlerine özel olarak beğeniye sundu. Sadece basın gününde incelenebilen   C-Elysée’in ilk kez  tüketiciler ile buluşması ise 14. Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Paris Otomobil Fuarı’nda DS serisini oluşturan üç modelin versiyonlarının yanı sıra, serinin yeni üyesi DS3 CABRIO da sergilendi. C Zero ile elektrikli araçlar konusunda deneyimini artıran Citroen , elektrikli otomobillerin de heyecan verici sürüşler sağlayabileceğini DS 3 ELECTRUM ile ispatlıyor.

Marka Citroën C4 L ve C-Elysée gibi iki zarif modelinin lansmanıyla uluslararası gelişimini hızlandırıyor. Citroën’in uluslararası ekibinin sahip olduğu uzmanlık bilgisiyle Fransa’da tasarlanan iki model de Markanın stil, teknoloji, geliştirme ve kalite konularındaki ince teknik bilgi birikimini bünyesinde barındırıyor. Citroën, 1 Kasım’da ilk kez Türkiye pazarında satışa sunacağı yeni sedanı C-Elysée ile pazara yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

 

Fransız tarzı lüks anlayışının simgesi DS serisi,

Dünya genelinde 250.000 adetten fazla satışı gerçekleştirilen dinamik ve çekici DS serisi yeni versiyonlarla zenginleşiyor. Fransız tarzı lüks anlayışını eşsiz stil, güçlü yaratıcılık, ve dikkat çekici zarafet anlayışı ile birleştiren DS serisinin son üyesi ise DS3 CABRIO.  Citroën DS3 Cabrio; 120 km/s hıza kadar açılıp kapanabilen tavanı ile fark yaratıyor. Ayrıca DS 3’ün en karakteristik özelliği olan kişiselleştirme özelliği Cabrio versiyonda da devam ediyor. DS 3 Cabrio sahipleri 10 farklı tavan rengi ve deseni ile araçlarını özgün hale getirebiliyorlar.Ayrıca  DS4 ve DS5 modelleri üstün zarafetli stil anlayışıyla sınırlı sayıda üretilen Pure Pearl modelleri ile fuarda yerlerini alıyorlar. DS4 modeli aynı zamanda HDi 160 versiyonunda ve tam otomatik vites seçeneği ile satışa sunuluyor.

 

Çevreci motor teknolojileri:

Citroën birçok farklı kullanıma yönelik ekonomik teknolojileri ve yenilikleri aracılığıyla çevresel hareketlilik konusundaki yaklaşımını da sürdürüyor. Citroën C3 modelinde kullanılan ve sadece 87 g/km CO2 salınımı gerçekleştiren e-HDi Airdream EGS motorunu ve yeni benzinli PureTech güç ünitesini de içeren ve gittikçe genişleyen verimli bir motor yelpazesine sahip. Citroën, şu anda zaten DS5 Hybrid4 adı altında son teknoloji ürünü dizel hibrid teknolojisinin pazarlamasını yapıyor. Dizel hibrid araçlar Citroën C-ZERO modeline monte edilen elektrikli araç teknolojisi ile birlikte DS5 serisi satışların %20’sini oluşturuyor. Marka, gerçekleştirmekte olduğu bu gelişimi elektrikli araç teknolojisine ve yenilikçi bir mimariye sahip DS3 Electrum konsepti aracıyla sürdürüyor.

Pekin Otomobil Fuarı’nda gösterime sunulan Numéro 9 Citroën’in uluslararası alanda kendini satışlarını arttırmak hedefinin yanı sıra tasarımı ve teknolojileri sayesinde Markanın ilk defa 2012 Paris Otomobil Fuarında açıklanacak gelecek hedeflerini de yansıtıyor.

 

CITROËN C-ELYSÉE: MODERN, FERAH VE DAYANIKLI

Citroën C-Elysée, Citroën’in teknoloji ve tasarımdaki tüm uzmanlığından faydalanılarak özel olarak tasarlanmış iddialı bir sedan modeli. Citroën ‘in bu en yeni modeli, tarzı ve özellikleri ile hem çekici hem de ekonomik bir sedan otomobil arayan müşteriler için ideal bir seçenek olacak. 2012 Kasım ayında dünya genelinde ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak olan C-Elysée,  markanın yol tutuş, üstün kalite ve motor teknolojilerindeki tüm deneyimlerini bir arada sunabiliyor. Performans, yakıt verimliliği ve dayanıklılık için tasarlanmış olan yeni benzinli 1.2 VTi 72 HP motoru ile konforu ve 92 HP gücündeki dizel motoru ile tasarruf özellikleri  öne çıkan yeni sedan düşük yakıt tüketim değerleri, uygun bakım maliyetleri, sağlamlığı ile işletme maliyetlerinde iddiasını ortaya koyuyor.

 

CITROËN DS3 CABRIO: KESİNTİSİZ KEYİF

Citroën DS serisi ile yükselişine devam ediyor. Marka, Paris Otomobil Fuarında üstü açılan otomobil kullanımını kolaylaştıran ve sürücülere güneş ışığından sonuna kadar yararlanma imkânı tanıyan akıllı tasarımıylayeni DS3 Cabrio modelini de tanıttı.

DS3 Cabrio her şeyden önce gerçek bir DS3 modeli. Koyu stil seçenekleri, en ince ayrıntılara kadar inen zarafet ve ilk kullanım heyecanı gibi hatchback modelini başarıya götüren tüm güçlü özelliklere sahip.

CITROËN, DS3 serisinin eşsiz karakterini vurgulamak ve orijinal modelin sağladığı yol hissini muhafaza etmek için DS3 Cabrio modeline yönelik modern bir teknik çözüm tercih etti. Kişiselleştirme beklentisini karşılamak üzere üç farklı açılır tavan tipi ve 10 farklı versiyon sunuluyor. DS3 Cabrio 3 boyutlu arka stop lambası ve orijinal bagaj kapısı açılma hareketiyle DS serisinin tüm zarafetini barındırıyor.

DS3 Cabrio gerçekleştirdiği yenilik akımıyla üstü açılır otomobil segmentinde farklılık yaratıyor:

— Elektrikli tavan 120km/s’a kadar olan hızlarda açılıp kapanabiliyor.

— Kendi sınıfında 5 kişilik olan tek araç

— Kategorisinde en yüksek bagaj hacmine sahip araç

Fransa’daki Poissy fabrikasında üretilen DS3 Cabrio 2013 yılında lanse edilecek. Sadece 99 g/km emisyon değerine sahip motor seçeneği ile üretilecek.

 

“ELEKTRİKLİ” ŞEHİR OTOMOBİLİ: CITROËN DS3 Electrum
Citroën, bünyesinde tam elektrik teknolojisini ve yenilikçi bir tasarımı olan DS3 Electrum konsepti aracının sunumuyla Paris Otomobil Fuarında teknolojisini bir adım ileriye taşıyor. “Elektrikli” şehir otomobilinde kullanılan teknoloji DS3 modeli ile uyumlu bir performans, sıfır emisyon, kabin içi konfor ve sıfır gürültü kirliliği sağlıyor. DS3 modeline tam anlamıyla riayet eden DS3 Electrum elektrikli araçların sürüş heyecanı sağlayabileceğini ve ekolojinin monotonluk manasına gelmediğini gösteriyor.

DS3 Electrum’un elektrikli yapısı yenilikçi ve kesintisiz bir tasarıma sahip. Ön aks üzerine oturtulan 65 kW’lık iki motoru aracın kabin ve bagaj hacmini hiçbir şekilde daraltmıyor. Bu gelişme mevcut içten yanmalı araçların “elektriklenmesini” mümkün kılıyor. DS3 Electrum ayrıca 17,5 kWh kapasiteli lityum kaplamalı bir Panasonic bataryaya sahip. Klasik yakıt deposu kapağının alt kısmında yarım saat içerisinde %80 oranında şarj etme imkânı tanıyan hızlı şarj istasyonlarına bağlanmayı kolaylaştıran bir şarj soketi bulunuyor.

 

Sınırlı sayıda üretilen Citroën DS4 ve DS5 Pure Pearl modelleri 

Citroën Paris Fuarı’nda sınırlı sayıda üretilen DS4 ve DS5 Pure Pearl adlı iki yeni modelinin lansmanını da gerçekleştirdi. İki model de inci gibi parlayan beyaz gövde rengi ve parlak krom aksesuarlarla kaplı. Araçlar18 inçboyutunda alaşım jantlara sahip. Pure Pearl serisinin saat kayışı tarzında Habana deri döşemelere – DS serisinin klasik özelliklerinden biri –  sahip iç kısmı oldukça etkileyici.

Sınırlı sayıda üretilen bu modeller eMyWay navigasyon sistemi, silecekli ve biXenon farlar, ön ve arka park sensörü ve Citroën eTouch sistemi ile donatılmış.

DS4 Pure Pearl modeli ilk olarak Paris Motorshow’da otomatik vitesli HDi 160 motor ile tüketiciyle buluştu. Dinamik ve zarif özellikli güç ünitesi gelişmiş, dinamik DS4 modeline mükemmel uyum sağlıyor.

 

GENİŞLETİLEN VE YENİLENEN ÜRÜN YELPAZESİ

 

Yeni Citroën C3 Picasso, yeni nesil “space box”

Piyasaya çıktığından bu yana 320.000 adedin üzerinde satışı gerçekleştirilen yeni Citroën C3 Picasso versiyonu koyu stili ve yenilikçi tasarımı ile diğer modellerden ayrılıyor.

Yeni stil özellikleri, daha spor bir görünüm kazandırması amacıyla geliştirilen LED gündüz ışıklarının yanı sıra üzerinde farklı şeritler bulunan yeni bir tamponu da içeriyor. Sedef beyazı ve Mürekkep mavisi olmak üzere iki gövde rengi ile yeni döşeme seçenekleri mevcut (. C3 Picasso ayrıca15 inçve16 inçebatlarında alaşım jantlara sahip.

Yeni C3 Picasso AUX veUSBgirişli eMyWay navigasyon sistemi ile Bluetooth özellikli sistemine sahip. Sistem sürücünün manevralarını kolaylaştırmak amacıyla arka görüş kamerasına bağlanabiliyor. Diğer yeni özellikler viraj aydınlatmalı sis lambalarını, iç yüzeyi elektrokrom kaplamalı bir dikiz aynasını ve LED ortam ışığı bulunan bir ön tavan konsolunu içeriyor.

 

Citroën C4 Aircross, compact SUV’a modern bir yaklaşım

Nisan ayında lansmanı yapılan Citroën C4 Aircross yeni bir tasarım kombinasyonu, güçlü ve zarif görünümler, teknolojik yenilik ve kapsamlı bir donanım yelpazesi aracılığıyla klasik compact SUV algısını yeniden yorumluyor. İki veya dört çeker sürüş özelliği bulunan ve 119 g/km CO2 salınımı gerçekleştiren HDi 115 motor seçenekli bu yeni model, maceranın günlük hayatın bir parçası olduğu çağdaş yaşam tarzına mükemmel bir şekilde adapte edilmiş.

 

DS SERİSİ – MARKANIN ULUSLARARASI ALANDAKİ VİTRİNİ

DS serisi 250.000 adedin üzerinde gerçekleştirilen araç satışıyla inkâr edilmez bir başarı yakaladı. Fransız tarzı lüks anlayışının bir göstergesi olarak, Citroën’in hızla büyüyen uluslararası piyasalarda yeni müşteriler kazanarak küresel marka imajını sağlamlaştırmasını sağlıyor.

 

ÇEVRESEL HAREKETLİLİĞE YENİ BİR YAKLAŞIM İÇİN “CREATIVE TECHNOLOGIE”

Yeni benzinli motor seçenekleri ile verimin arttırılması

Citroën, sera gazı emisyonunu azaltımı konusunda oldukça kararlı. Citroën, Paris Otomobil Fuarı ile aynı anda PureTech isminde üç silindirli yeni bir benzinli motor serisini lanse etti. 1.0 ve 1,2 litrekapasiteli yeni motorları üstün performans sergiliyor. Maksimum 50 ve 60 kW (68 bhp ve 82 bhp) enerji kullanımı ile çok düşük miktarlarda yakıt harcayan motorlar 99–104 g/km CO2 gibi oldukça düşük emisyon değerleri gerçekleştiriyor. Yeni dönemde C3 modelinde VTi 68, C3 ve DS3 modellerinde ise VTi 82 güç üniteleri kullanılması planlanıyor.

 

DAHA TEMİZ DİZEL MOTORLAR

Citroën son derecece tasarruflu, son nesil Stop&Start siteminden oluşan e-HDi micro-hybride teknolojisini içeren yüksek performanslı HDi motorlaruna sahip modelleri geliştirip tüketicilerle buluşturmaya devam ediyor. Marka bu şekilde bir verimlilik elde etmeye yönelik çalışmalarını yıllardır sürdürüyor. Partikül emisyonlarını azaltmaya yönelik Citroën, temiz enerji üretme konusunda öncülük ediyor. Citroën, DS5 model araçlarında kullandığı Hybrid4 teknolojisi ile bu doğrultuda yeni bir adım atıyor.

 

NUMERO 9 KONSEPTİ DS SERİSİNİN GELECEĞİNE IŞIK TUTUYOR

Numéro 9 konsepti DS serisi modellerinDNA’sını yüceltiyor. Eşsiz bir yaratıcı yaklaşım benimseyen ve özgün bir stile sahip olan Numero 9 zarafeti, olağanüstü malzeme kalitesi, yeni sürüş deneyimi ve günlük kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Dikkat çekici gövde stili elit  tanımına yeni bir yorum katıyor ve aracın ön kısmına yeni bir kimlik kazandırıyor. DS serisi araçların geleceğine ışık tutan Numéro 9: Premium özellikli C-segmenti bir sedan, bir SUV ve son teknoloji ürünü D-segmenti yeni bir model.

Numéro 9 cesur, yüksek standartlı ve yaratıcı tasarımının yanı sıra teknoloji bakımından da en iyi özelliklere sahip. Elektrikli bir hibrid sistemle çalışan ve elektrikli modda 50 km’ye kadar mükemmel bir performans sergileyen araç 295 bhp ve 39 g/km CO2 emisyonu gerçekleştiriyor.

Citroën, Paris Otomobil Fuarı için konsept araçlara da monte edilebilecek özellikte yeni teknolojiler geliştirdi:

— Öndeki araca çok fazla yaklaşan sürücüleri uyarıp çarpma riskini azaltmak amacıyla Numéro 9 model araçların arka kısmına bir hologram yansıtan holografik lamba.

— Aracın ön ve arka kısmına yerleştirilen 180°’lik iki kamera sayesinde elde edilen görüntüleri kullanan ön ve arka park sensörü.

— Yayalar ve araçlar gibi hareket halindeki ve sabit nesneleri algılayarak çarpmayı önlemek için aracı otomatik olarak durduran ışıklı ve optik algılama teknolojisi ile kamerayı birleştiren bir güvenlik sistemi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir