Chevrolet; Spark EV 2014, Yeni Captiva ve Trax ile daha da güçlendi…

Spark EV – Chevrolet’nin Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki elektrikli yıldızı
Chevrolet Spark elektrikli model geçtiğimiz yıl Los Angeles’teki küresel tanıtımının ardından Chevrolet’nin tamamen yeni pille çalışan mini otomobili bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez Avrupalı seyircinin karşısına çıkıyor. Otomobil 2014 yılı itibariyle Avrupa pazarında satışta olacak.
Chevrolet Spark EV’in kentsel elektrikli şehir otomobillerinin performansı açısından kriterleri belirleyici olması bekleniyor. GM’nin bugüne kadar ürettiği en ileri elektrik motor ve batarya sistemi ile çalışan otomobil olan Spark EV, bir spor otomobilden beklenecek biçimde 542 Nm anlık tork ve 130 hp (100kW) üretecek.
0-100 km/saat hızlanmasının 8,5 saniyenin altında olması ve sürüşün her evresinde kesintisiz güç sağlaması ile Chevrolet’nin bu mini otomobili eğlenceli bir kullanım sunacak gibi görünüyor. Üstelik Spark EV’nin sunacağı rekabet gücü çok yüksek ürün gamının, bu mini otomobili sınıfının en iyileri arasına yerleştirmesi bekleniyor.
20 kWh’nin üzerindeki batarya seti hem normal alternatif akım (AC) hem de doğrudan akım (DC) hızlı şarj etme özelliklerine uygun olarak tasarlandı. DC hızlı şarj etme özelliği otomobilin 20 dakika içinde kapasitesinin yüzde 80’ine kadar şarj olabilmesini sağlayacak. Batarya sistemi günlük olarak birden fazla DC hızlı şarj edebilme özelliğine de sahip.
Araç geri vitesteyken bir arka görüş kamerası destek verecek. Spark EV, biri Chevrolet MyLink bağlantılı radyosunun bir parçası olan iki adet yedi inçlik yeniden konfigüre edilebilir ekran özelliği de sunacak. Chevrolet MyLink teknolojisi kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını radyoya ve tam renkli dokunmatik ekrana bağlanmalarını sağlıyor.
Sistem seçilen uygulamaları destekleyerek müşterilerin akıllı telefonlarını kullanarak internet üzerinden tüm dünyadaki radyo istasyonlarını dinleyebilmelerini sağlayacak.

SUV Segmentinin Başarılı modeli Captiva Yeni Tasarımı ile gelirken, Trax ise İlkbaharda pazara giriyor…
Yeniden tasarlanan Captiva kompakt SUV, LED stop lambaları, açılı krom egzoz çıkışları ve yeni tampon modeliyle, aracın arka ve ön bölümlerinde ince düşünülmüş değişikliler getiriyor. Ön görünüşünde yeni bir tampon, yeni bir ızgara ve yeniden tasarlanmış farlar göze çarpıyor. Yeni 18 inç alaşımlı jantlar Captiva’nın yoldaki varlığını güçlendiriyor.
Anahtarsız giriş ve çalıştırma yeni Captiva’da standart özellikler olacak. İç mekanda taptaze koltuk renkleri ve kumaşları (üst özellikler: deri koltuklar), yeni döşeme stilleri ve yenilenmiş gösterge paneli göze çarpıyor. Çift alanlı klima sistemi, ortam aydınlatma paketi ve ısıtmalı arka koltuklar özel seçimler ile daha fazla konfor sunacak.

Chevrolet’nin Avrupa SUV ürün yelpazesine çok yakında Trax de dahil olacak. Yepyeni küçük SUV Trax’in bu ilkbahar Chevrolet bayiliklerinde boy göstermesi bekleniyor. Atletik ve canlı bir tasarıma, sportif ve duyarlı sürüş özelliklerine sahip olan Trax değişik motor seçenekleri ile sunacak.
Bu seçenekler 140 hp (103 kW) 1,4 litre turbo benzinli motor ve 1,6 litre benzinli motordan oluşacak. Tüm manüel şanzımanlı modellerde Start/Stop teknolojisiyle sunulurken, Trax ayrıca motor ve şanzıman seçeneğine bağlı olarak önden çekiş (FWD) veya akıllı dört çeker (AWD) seçeneklerine de sahip olacak.
Trax küçük SUV’nin üst donanıma sahip modellerinde Chevrolet MyLink Interaktif Bilgi ve Eğlence Sistemi standart özellik olarak yer alacak.
Chevrolet, iPhone kullanıcılarına Siri Eyes Free entegrasyonu sağlayan ilk markalardan oluyor
Chevrolet MyLink teknolojisine sahip olan Chevrolet otomobilleri yalnızca konuşarak komutlarınızı yerine getiren Siri isimli akıllı asistanla birlikte sunulacak.
iOS6 işletim sistemiyle çalışan uyumlu bir iPhone* (4S ve üzeri) sahibi MyLink kullanıcıları gözlerini yoldan, ellerini direksiyondan ayırmadan güvenle otomobil kullanırken birçok görevi yerine getirmesi için Siri’yi kullanabilecek. Siri, direksiyonun üzerindeki bir buton yardımıyla kolayca devreye alınabilen Eyes Free modundayken kullanıcıların yapabilecekleri işlemler:
iPhone’a kayıtlı kişilerle, ses komutu ile aktive olan, eller serbest telefon görüşmeleri
iTunes müzik arşivinden şarkı çalma, AM/FM radyodan iPod moduna müzik kaynakları arasında otomatik geçiş yapma
Bir telefon numarasına veya kayıtlarda yer alan herhangi bir kişiye iMesaj veya kısa mesaj yazma, mesaj gönderme ya da gelen mesajı dinleme
Takvime erişme ve randevu ekleme
Dikkat dağınıklığını en aza indirme. Eyes Free modundayken Siri web sayfası görüntüleme gibi karmaşık komutlara cevap vermeyecektir.
Bunların yanı sıra Chevrolet otomobil sahipleri MyLink Interaktif Bilgi ve Eğlence Sistemi aracılığıyla TuneIn Internet Radyosunu dinleyebiliyor. TuneIn yerel, uluslararası ve internet radyolarına kesintisiz bağlantı sağlayan ve dinleyicileri 70.000 istasyonluk küresel ağa bağlayan bir programdır. Chevrolet MyLink bağlantılı bir radyodan TuneIn’e erişmek için müşterilerin uyumlu bir akıllı telefona TuneIn radyo uygulamasını indirmeleri ve telefonlarıyla MyLink’e bağlanmaları yeterlidir.
Siri Eyes Free entegrasyonu ve TuneIn Internet Radyo seçenekleri 2013 Mart ayı itibariyle üretilecek MyLink Interaktif Bilgi ve Eğlence Sistemine sahip yeni Chevrolet Trax, Cruze ve Aveo araçlarda yer alacaktır. Daha önceki bir tarihte üretilmiş MyLink donanımlı Chevrolet araç sahipleri açıklanacak daha ileri bir tarihte bayiliklere giderek sistemlerini güncelletebileceklerdir.
Her 6,4 saniyede bir Chevrolet satılıyor
Bugün her 6,4 saniyede bir gerçekleşen bir adet Chevrolet satışlarıyla, Chevrolet dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv markaları arasında yer alıyor. Chevrolet satış bakımından dünyanın dördüncü büyük otomobil markasıdır. 2012 yılında toplam 4,95 milyon araç satışı gerçekleştirilerek küresel çapta bir rekor kırıldı.
Chevrolet’nin tek başına en büyük pazarı ABD olmakla birlikte, 2012 yılında gerçekleştirilen 1,85 milyon araç satışıyla markanın satışlarının yüzde 60’tan fazlası diğer bölgelerde yapıldı.
Chevrolet pazar payı büyümesi açısından Avrupa’da art arda dördüncü yılını geçirirken, toplam araç pazarında yüzde 1,28’lik pay elde ederek en iyi derecesini de gerçekleştirdi. Markanın ilk on pazarının yedisinde pazar payı büyüdü. Chevrolet 2012 yılında dünya çapında 20’den fazla otomobil ve pick-up lansmanını yapacak. Bunlardan beşi yeni veya güncellenmiş modeller olmak üzere Avrupa’da satışa sunulacak.
Chevrolet küresel işlerini büyütmeyi sürdürürken, bir yandan da mühendislik, tasarım ve perakende işlemlerini Yeni Yollar Bul adı verilen tek bir vizyon ve iletişim platformu üzerinden gerçekleştiriyor. Yeni Yollar Bul, Chevrolet’nin başından beri DNA’sında olan yaratıcılık ruhunu kucaklayarak tüm şirketin marka için tutarlı bir tema etrafında bir araya toplanmasını sağlayacak.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir