Chevrolet Malibu Avrupa yolları için hazır

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Malibu 2012 ilkbaharında, benzinli motor seçeneği ile Avrupa’da ilk kez satışa sunuluyor. Chevrolet, markanın yeni orta-üst sınıf sedanı ve serisinin en iyi modeli yeni Malibu ile portföyünü daha da genişletiyor. Yaklaşık yarım asırdır süredir yollarda olan ve Amerika’da aile otomobili olarak isim yapmış olan Chevrolet Malibu, 2012 ilkbaharında, benzinli motor seçeneği ile Avrupa’da ilk kez satışa sunuluyor. Ardından yılın ikinci yarısında otomobilin dizel motor versiyonu da satışa sunulacak. Türkiye’de Chevrolet Malibu 2012 yılının ikinci yarısında Avrupa ile eşzamanlı olarak pazara sunulacak. Chevrolet Avrupa’nın Başkanı ve Genel Müdürü Susan Docherty: “Malibu bizim yeni Chevrolet amiral gemimiz ve genişleme planımızda yeni bir adımdır. Bu model, şık tasarımı, konforu ve sahip olduğu güvenlik özellikleri ile segmentindeki Avrupalı otomobillere zarif bir alternatif arayan müşteriler için harika bir paket sunuyor” dedi. Yeni sekizinci nesil Chevrolet Malibu’nun becerileri, küresel pazardaki lansmanını izleyen aylarda gerçekleştirilen 1,6 milyon kilometre yol testi ile sınandı. Bu mesafe, ayın çevresi iki kere dolaşıldığında kat edilen mesafeye eşittir. Yapılan testler, yeni Malibu’nun genel sürüş konforunu, kusursuz yol tutuşunu, hassas direksiyon hâkimiyetini, kalitesini ve dayanıklılığını garanti etmeyi amaçlayan bir geliştirme ve onaylama programının bir parçası olarak Avrupa da dâhil olmak üzere altı kıtada gerçekleştirildi.

Efsanevi bir geçmiş, parlak bir gelecek
Chevrolet Malibu ilk olarak 1964 yılında yollarda boy göstermeye başladı ve Chevrolet’nin yüz yıllık uzun tarihinde en popüler otomobillerden birisi olduğunu kanıtladı. Orta-üst sınıf sedan, zarif dış görünümü ve ferah ve şık iç kısmı ile dikkat çekecek şekilde tasarlandı. Malibu’nun aerodinamik ve sağlam gövde yapısı, geniş gövdesi, takip sistemleri ile birlikte çalışan ve daha keskin bir sürüş sağlayan elektronik sistemler ve yol tutuşu, aracın Avrupalı sürücüler tarafından tercih edilmesini sağlayan tipik özellikleri oldu. Otomobilin dış tasarımında güçlü bir üst kaput, yatık arka farlar, Camaro’dan esinlenilerek tasarlanan çift renkli stop lambaları, yere yakın duruşu ve geniş gövdesi gibi özellikler dikkat çekiyor. Tüm bu özellikleri Chevrolet’nin artık adeta imzası haline gelmiş çift ızgara tamamlıyor ve otomobile kendinden emin ve cüretli bir görünüm kazandırıyor. Çift renkli iç kokpit tasarımı, sağladığı geniş baş, omuz ve oturma yeri ile davetkar, ferah ve konforlu bir ortam sunuyor. Metalik tonlar ve Chevrolet buz mavisi iç aydınlatma ise şık ve zarif bir atmosfer yaratıyor. Sessiz ve rahat bir sürüş sağlamak amacıyla gürültü geçirmeyen malzemeler geniş ölçüde kullanıldı. Yeni Chevrolet Malibu, direksiyona monte edilmiş kontrol düğmeleri, net ve kolayca görülebilen merkezi gösterge paneli, hafıza fonksiyonu ve bel desteği olan güç destekli koltuklar, anahtarsız giriş ve otomobili çalıştırma, renkli ön cam, gaza basıldığında otomatik olarak devre dışı kalan hidrolik park freni ve arka park sensörleri gibi, sürüş deneyimini zenginleştirmeyi amaçlayan özelliklerinin sayısını artırıyor. İç kısım, yolcuların ister istemez, cüzdandan el çantasına, cep telefonundan dergi, güneş gözlüğü ve şişeye kadar, her tür eşyasını saklayacağı birçok saklama yeri sunacak şekilde tasarlandı. Yedi inç tam renkli dokunmatik ekran sürücü ve yolculara bilgi ve eğlence hizmeti sağlıyor. Ekranın üzerindeki büyük simgeler radyo, USB bağlantısı, fotoğraf görüntüleyici, Bluetooth bağlantısı ve gelişmiş özellikli navigasyon sistemi gibi çok fonksiyonlu kullanım özelliklerini gösteriyor. Ekran simge durumuna küçültülmüş öğeleri gizleme özelliğine de sahip. Müşteriler, 5.800 d/d ile 167 hp güç üreten ve 4.600 d/d ile 225 Nm maksimum tork değerine sahip 2.4L benzinli motor ile bu yıl içerisinde satışa sunulacak olan, 4.000 d/d ile 160 hp güç üreten ve 1.750 d/d ile 350 Nm tork üreten 2.0L dizel motor arasında tercih yapabilir. Hem benzinli hem de dizel motor altı ileri manüel vites veya otomatik vites seçeneklerinden biriyle birlikte sunulabiliyor.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...