Cenevre’de bir ilk gerçekleşecek

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından olan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı kapılarını açtı. Fuarda, Türkiye’de üretilen araçlar da ilk defa sergilenecek. Bu yıl 82’incisi düzenlenen fuarda, yeni bir rekorla 180 yeni modelin dünya ve Avrupa prömiyeri gerçekleştirilirken, fuarda 80 farklı ülkeden gelen 260 katılımcı yeni ürünlerini sergiliyor.
Bugün ve yarın sadece basın mensuplarının ziyaret edebildiği fuar, 8-18 Mart tarihleri arasında 10 gün süre ile dünyanın her yerinden gelen tüm otomobilseverleri ağırlayacak. Geçtiğimiz yıl Türk tasarımcılarının damga vurduğu fuarda bu yıl Türkiye’de üretilen bazı araçlar ilk defa görücüye çıkıyor. Cenevre Otomobil Fuarında, New York taksi ihalesine de katılan Karsan, taksi konseptinin yürüyen bir protipini ilk kez tanıtıyor. Ford Otosan tarafından Gölcük’te üretilen yeni Transit Tourneo, 7 kişilik Fiat Doblo ve İzmit’te üretilen Hyundai i20 de Cenevre’de boy gösteriyor. 260 katılımcının yer aldığı, toplamda 110 bin metrekare alanı kaplayan fuarı bu yıl 10 binin üzerinde basın mensubu ile 700 bini aşkın otomobilseverin ziyaret etmesini öngörülüyor. Bu arada Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, Cenevre Otomobil Fuarına katılarak, standlarda incelemelerde bulunması bekleniyor.
FUARDA SERGİLENEN BAZI MODELLER
Toyota, bu yılki Cenevre Motor Fuarı’nda, eğlenceli sürüş ve daha fazlasını sunan otomobilleriyle sahne alıyor. Avrupa’da ilk defa görücüye çıkacak olan spor otomobil GT-86 ve yeni nesil teknolojilerle donatılmış birçok model ve konsept, Toyota standında yer alacak.
Fuarda ayrıca, ultra hafif ağırlık ve tam hibrid teknolojisiyle dizayn edilen ve düşük emisyon değeri sunan FT-Bh konsept modelinin de dünya prömiyeri yapılıyor. Toyota NS4 Plug-in Hybrid ve yakıt hücreli hibrid araç FCV-R konseptlerinin Avrupa prömiyerleri Cenevre’de gerçekleştiriliyor. NS4, yeni nesil Şarj Edilebilir Hibrit araç olarak tanıtılırken, Toyota’nın 2015 yılında pazara sunmayı planladığı hidrojen yakıt hücreli sedan FCV-R konsepti geleceğin ulaşım aracı olarak dikkati çekiyor.
FİAT
82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen Yeni Fiat Doblo’nun 7 koltuklu ve 120 HP’lik T-Jet motorlu versiyonu ilk defa Tofaşüye çıkıyor. Yeni Fiat Doblo’nun Cenevre’de tanıtılacak versiyonu, sınıfının turbo şarjlı motora sahip tek modeli olması bakımdan da önem taşıyor. Multiair teknolojisine sahip 1.4 litre silindir hacimli, 120 HP güç ve 206 Nm tork üreten benzinli motor, 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine ediliyor.
FORD
Avrupa ve Asya için tamamen yenilenen Ford Tourneo Custom Consept’in dünya lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştiriliyor. Yepyeni görünümüyle minibüs, kombi ve van olarak sunulacak Ford Tourneo Custom Consept, fuarda sadece minibüs versiyonu ile sergileniyor.

HYUNDAİ
Hyundai, bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda 3 dünya prömiyeri ve 2 Avrupa prömiyeri ile toplam 5 yeni otomobili Avrupalı ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Bu 5 yeni otomobilden en önemlisi ise Türkiye’de üretilen ve Avrupa’ya Türkiye’den ihraç edilen Yeni i20 oluyor. Cenevre’de i20 ile birlikte ”i30 Wagon” ve Hyundai’nin gelecek dönemlerdeki yeni modellerinin ilk sinyallerini veren konsepti ”i-oniq” tüm dünyada ilk kez sergileniyor.

AA, Habertürk

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir