Bu otomobilin tasarımcısı Hollanda’da yaşayan bir “Türk”!

Hollanda’da yaşayan Türk tasarımcı Uğur Şahin, İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo‘ya yaptığı yeni tasarım ile dikkatleri çekiyor. Geçtiğimiz son birkaç yılda Pininfarina tarafından tasarlanan ”Alfa Romeo 2uettottanta”, İtalyan şasi üreticisi Zagato tarafından geliştirilen ”Alfa Romeo TZ3 Corsa” ve Bertone imzası taşıyan yenilikçi Alfa Romeo Pandion gibi dikkat çekici konseptlere, şimdi de bir Türk tasarımcının imzasını taşıyan Alfa Romeo C12 GTS ekleniyor. Yaklaşık 6 yıla yakın bir zamandır tasarım alanında faaliyet gösteren ve kendi adını taşıyan tasarım stüdyosuyla Hollanda’da faaliyet gösteren Uğur Şahin imzalı Alfa Romeo C12 GTS, futuristik tasarım unsurlarıyla dikkati çekiyor.

Alfa Romeo C12 GTS adını verdiği yeni tasarımıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Türk tasarımcı Uğur Şahin, ”Bu tasarımın temel amacı otomobilin organik çekiciliğini kaybetmeden ve Alfa Romeo’nun alışılagelmiş tasarım dilini daha keskin çizgiler ve yüzeylerle bir araya getirerek yepyeni bir perspektif ve bakış açısıyla yeniden yorumlamaktır” dedi.

Bir bütün olarak statik konumda bile ”hareket ediyor” izlenimi veren tasarıma sahip Alfa Romeo C12 GTS, ikonik Alfa Romeo ızgarasından doğarak otomobilin arka tarafına doğru akıp giden ve etrafını çevreleyen organik çizgileriyle dikkat çekiyor. Ön tarafın tasarım şekli aracın ön kısmını sportif ve agresif olmakla birlikte çekici kılan iki ayrı şekil birleşiminden oluşuyor. Alfa Romeo C12 GTS’in profilindeyse otomobilin üst ve alt kısmını ayıran düz bir çizgi bulunuyor.

Habertürk

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...