Bu Opel’e haksızlık olmuyor mu!..

Morgan Stanley, “Opel’siz Yaşam” başlığıyla rapor hazırladı
Wall Street’in ünlü yatırım bankası Morgan Stanley, “Opel’siz Yaşam” başlığıyla hazırladığı son raporda ABD’li otomotiv devi General Motors’a (GM) kendi bünyesinde yer alan Alman otomobil üreticisi Opel’den “kurtulmasını” tavsiye etti. Hazırladıkları 37 sayfalık raporda Opel’in son 12 yılda 16 milyar dolar zarar ettiğine dikkat çeken Morgan Stanley analistleri Adam Jonas, Ravi Shanker ve Yejay Ying, “Gelecek 12 yılda edilecek zarar bunun çok üzerinde olabilir. Artık Opel’e yeni bir ev bulmak için vaktin geldiğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Morgan Stanley’nin raporunda ayrıca GM’nin uzun vadeli mali istikrarı ve sürdürülebilirlik hedefleri açısından tek ve en büyük tehlikenin Opel olduğu ve bunun GM hisselerini de olumsuz etkilediği ileri sürüldü. Çalışmanın sonuç kısmında ise, “Pahalıya mal olmakla birlikte GM ile Opel’in yollarını ayırması her iki şirket açısından en iyisi olacaktır. Opel, bu şirkete kendi seviyesinde muamele edecek ve Opel’in kabiliyetlerini tam değerlendirebilecek bir şirkete satılması halinde daha rahat edecektir.” denildi.
GM: Opel’in yeniden kâr edeceğine inanıyoruz
Öte yandan bir sözcüsü aracılığıyla raporda yer alan değerlendirmelere karşı çıkan GM ise, “Biz Opel’in arkasındayız ve şirketin satışlarını uzun vadede kar edecek hale getirebileceğimize inanıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu. Opel’e geçici olarak atanan CEO Thomas Sedran bundan kısa bir süre önce haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Yaşanan zorlu dönemi yeni modeller, düşük üretim maliyetleri ve başta Rusya olmak üzere yurt dışı satışlarını yükselterek aşacağız.” demişti. Bunun aksini ileri süren Morgan Stanley analistleri ise hazırladıkları tartışmalı raporda, “GM’nin bütün çabalarına rağmen Avrupa ayağında en ufak bir iyileşme sağlanamadı.” ifadelerini kullandı.
HABERTÜRK’ten derleme

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir