Bosch Grubu 2012’yi karlı geçirdi…

Bosch Grubu’nun 2012’de satışları yıllık bazda %1.9 artarak 52.5 milyar avro oldu

  • 2012 yılında araştırma ve geliştirme çalıştırmalarına 4,8 milyar avroluk yatırım yapıldı
  • 2013’te satışlarda yüzde 2 ile 4 artış bekleniyor
  • 2020 yılında enerji ve bina teknolojisinde 8 milyar avro satış geliri hedefleniyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch Grubu, ekonomide beklenen iyileşmeye paralel olarak, satışlarının 2013 yılı sonuna kadar yüzde 2 ila 4 oranında artmasını bekliyor. Yıllık değerlendirme toplantısında açıklama yapan Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner; “Bu yıl gelirlerimizi artırmak amacıyla gerek mevcut iş alanlarımızda gerekse yeni iş alanlarının kurulmasında karşımıza çıkan fırsatları değerlendireceğiz” dedi. Satış büyümesini yenilikçi ve faydalı ürünler, web tabanlı iş modelleri ve uluslararası alanda kaydedeceği genişlemeden gelmesini bekleyen Bosch Grubu, ekonomik daralmanın Avrupa’da sona ereceğini ancak bu sene de durgunluğun devam edeceğini öngörüyor.

2012 satışlarında yüzde 1,9 artış, Bosch Ailesi’ne 3 bin 400 yeni üye

2012 mali yılında, Bosch’un satışları yüzde 1,9 artarak 52,5 milyar avroya ulaştı. Global çalışan sayısı ise dünya çapında 3.400 kişilik bir artış göstererek toplamda 305.900’e yükseldi.

Bosch Otomotiv Teknolojilerinde 31,1 milyar avroluk satış

2012 yılında en büyük iş sektörü olan Otomotiv Teknolojisi’nde satışlarını yüzde 2.1 artırarak 31,1 milyar avroya yükselten Bosch Grubu’nun CFO’su Dr. Stefan Asenkerschbaumer, yaptığı değerlendirmede birçok iş kolunda pozitif büyüme sağladıklarını söyledi.

Güvenlik ve sürücü destek sistemlerinde büyük bir pazar ve satış potansiyeli gören Bosch, 5.000’i aşkın mühendisi ile bu sistemleri daha da geliştirmek için çalışıyor. Satışların yaklaşık 5 milyar avroluk kısmını oluşturan bu sistemlerin gelecek dönemlerde yılda yüzde 10’luk büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Araçlar birbiriyle konuşurken yüzde 15’e varan yakıt tasarrufu sağlayacak

Yüksek ölçüde otonom fonksiyonlarının en önemli yararının, araçlar arasında veri alışverişi oluşturulabilmesi olduğunu vurgulayan Bosch Otomotiv Grubu Başkanı Dr. Bernd Bohr; “Otonom sürüş, ağa bağlı sürüş demek olacak” dedi. Bosch mühendisleri, uluslararası ölçekte başarılı start/stop sistemini, akıllı navigasyon fonksiyonlarını da kapsayacak şekilde modifiye ederek bir yokuş destek sistemi haline getiriyor. Böylece, ağa bağlı teknoloji ve doğru sürüş tutumu ile yüzde 15’e varan oranda yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Benzinli ve dizel sistemlerdeki yeni modifikasyonlar da tüketimde yüzde 20’lik ek bir düşüş sağlayabiliyor.

Elektromobilite alanına özel önem veren Bosch’un mühendisleri, güç aktarma organlarını elektrikle işleyecek şekilde donatmak için çalışıyor. 2014 yılının sonuna kadar 30 projesi seri üretime geçecek olan Bosch, 2020 yılından sonra elektrikli sürüş alanında hacimli bir pazarın ortaya çıkacağını öngörüyor.

Elektrikli El Aletleri ve Termoteknoloji sektöründe büyüme

Bosch; 2012 yılında, Dayanıklı Tüketim Malları ve Bina Teknolojisi sektörü yüzde 2,5’lik artışla 13,4 milyar avroluk satış gerçekleştirdi. Elektrikli El Aletleri bölümü, başta Doğu Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika pazarlarında yenilikçi elektrikli ev aletleri ile tüketicileri cezbederken; Güvenlik Sistemleri alanında Asya, Güney Amerika, Türkiye ve Rusya’da güçlü bir büyüme kaydetmeyi başardı.

Küreselleşme sürüyor – gelişmeler bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor

2012 yılında Bangladeş, Kamboçya, Laos ve Myanmar’da yeni bölgesel şirketler kuran Bosch, genişlemesine 2014 yılına kadar Ortadoğu ve Afrika’da da yeni bölgesel şirketler kurarak devam edecek. Bosch, 2012 yılında 1,1 milyar avrosu Almanya’da olmak üzere Avrupa’da yaklaşık 2 milyar avro yatırım yaptı.

Almanya’da 300 milyon avroluk ileri mühendislik merkezi

Bosch Almanya’daki yeni araştırma ve ileri mühendislik merkezini 2015 yılına kadar tamamlamış olacak. Şirket, Stuttgart yakınlarındaki Renningen’de kurduğu yeni araştırma kampüsü için 300 milyon avronun üzerinde bir yatırım gerçekleştiriyor.

2020’de enerji ve bina teknolojisinde 8 milyar avroluk satış hedefi

Bosch, küresel enerji talebinin yüzde 40’ını oluşturan binaların enerji kaynağının, enerji yönetiminin ve izolasyonunun modernize edilmesinin ciddi enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra önemli bir satış potansiyeli de sunduğuna inanıyor. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Stefan Hartung konuyla ilgili “Enerji ve ısının akıllı şekilde ağa bağlanması ve kontrolü yoluyla, ticari binalarda yüzde 20’ye varan oranlarda maliyet tasarrufu yapmak mümkün” açıklamasını yaptı.

Bosch konut ve ticari bina sahiplerine kontrollü yoğuşmalı kombiler ve modern kombine ısı ve güç santralleri gibi hizmetler de sunuyor. Bosch, 2012 yılında 5 milyar avroluk satış gerçekleştiren bu yeni iş sektörünün yılda yüzde sekiz oranında büyüme ile 2020 yılına kadar 8 milyar avroya ulaşmasını bekliyor.

Şirketin geleceğine büyük yatırım

Bosch, 2012 yılında araştırma ve geliştirme çalıştırmalarına 4,8 milyar avroluk yatırım yaptı. Bu yatırımların yüzde 45’i ekolojik ürünlere, yüzde 20’si ise güvenlik ve sağlık alanındaki ürünlere yapıldı. Şirketin dünya çapında araştırma ve geliştirmede istihdam ettiği çalışan sayısı ise 42.800’e ulaştı.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir