Borusan Otomotiv lüks otomobilde 20 bin barajını geçecek

Kriz söylentilerine inat lüks otomobil markaları, yılsonu hedeflerini yukarı çekti. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin‘in distribütörü Borusan 27 yılın satış rekoruna hazırlanıyor.

Yılın ilk altı ayındaki BMW satışlarıyla en önemli rakipleri Mercedes ve Audi‘yi geride bırakan şirket böylece lüks sınıfta lider olmayı hedefliyor.

Geçen yıla kadar 10 bin adetlerde seyreden lüks markalar, hedef büyüttü. Mercedes’in 2010 yılında vergi avantajlı C serisi ile 18 bine çıkardığı çıtayı Borusan Otomotiv, 20 binin üzerine taşıyacak. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin markalarının Türkiye temsilcisi olan Borusan, böylece 27 yıllık tarihinde en yüksek satış rakamına ulaşarak yılın ilk yarısında vergi avantajlı C serisini ithal edemeyen ezeli rakibini de bir hayli geride bırakmış olacak.

Aynı zamanda bünyesindeki markaların hepsi ayrı ayrı satış rekoru kıracak. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, yılın ilk yarısında BMW’nin 7 bin 105 adetlik satışla Mercedes ve Audi’yi geri bıraktığını, yılsonunda bu markada 15 bine çıkabileceklerini söyledi. Borusan, yılsonunda yeni Evoque modeliyle birlikte Land Rover’da 3 bin 430 satış rakamına, Mini’de ise 2 bin müşteriye ulaşmayı planlıyor.

Ekonomiyi soğutma tedbirlerine rağmen, satış performanslarının bundan çok etkilenmediğini belirten Biryıldız, “Lüks otomobilde kredi faiz oranlarındaki artış, satışları çok etkilemiyor.

Bizi korkutan Euro’nun anormal yükselmesi olur. Euro çok yükselmediği sürece yılın ikinci yarısı bizim için genelin aksine ilk yarıdan daha iyi geçecek. Toplamda 20 binlik barajı kıracağız.” dedi.

Land Rover’da yeni bir strateji peşinde olduklarını anlatan Biryıldız, 4 yıl sonra yani 2015’te Türkiye’de 7-8 binlik satış rakamları hedeflendiğini kaydetti.

Land Rover ve Range Rover markalarının ayrı değerlendirilmeye başlandığını belirten Biryıldız, Borusan showroomlarında da Land Rover ile Range Rover modellerinin sergilendiği alanların ayrılmasına karar verildiğini, bu yıl içinde iki ürün grubunu birbirinden ayıracaklarını söyledi.

Land Rover markasının hedefleri hakkında bilgi veren Eşref Biryıldız, “Bizi İngiltere’ye çağırdılar. Gittik, piyasaya çıkacak yeni modelleri gösterdiler. Bir de gösteremedikleri modellerden bahsettiler.

Bunların içinde Türkiye’de vergi avantajı sağlayacak 1.6 litre motor hacmine sahip modeller olduğunu gördük. 3-4 yıl içinde 1.6 litre hacimli vergi avantajlı bu modeller piyasaya çıkacak. Bu modelleri de dikkate alırsak, 2015 yılında 7-8 bin adetlik satışlara ulaşırız.” diye konuştu.

 

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Lüks otoda 20 bin barajını kıracak” haberinden alınmıştır (25/07/2011).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...