Benzinli araca düşük vergi

Otomobilde vergi reformu için düğmeye basıldı. Otomotiv sektörünün uzun süredir talep ettiği “çevre dostu araçlara düşük vergi” talebini Maliye Bakanlığı gündeme aldı. Sektörün taleplerinin kabul edilmesi durumunda çevreyi daha az kirleten, benzinli ve yeni nesil güneş pilli araçların vergisi düşecek. Dizel araç vergileri ise aynı seviyede kalacak. Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) karbon emisyonuna göre düzenlenmesi için sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Otomotiv sektörü oyuncularının Maliye Bakanlığı’ndan vergilendirme sisteminin değişimine yönelik taleplerde bulunduğu öğrenildi. Sektörün oyuncularının detaylı rapor hazırlamaya başladığı öğrenilirken, raporun tamamlamasının ardından çalışmaya son şekli verilecek.

BENZİNLİ OTO VERGİSİ DÜŞECEK
Sektörün talebinin kabul edilmesi halinde çevreye daha az zarar veren taşıtlardan düşük miktarda MTV ve ÖTV alınacak. Örneğin bu durumda çevreye daha az emisyon veren benzinli taşıtların fiyatı düşerken, dizel araçlarda herhangi bir değişiklik olmayacak. Yetkililer, bu çalışmanın Avrupa’da yaygın olarak uygulandığını ifade ediyorlar.

 

Sabah

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...