Belçika’da oto satışları rekor kırdı

Belçika’da geçen yıl oto satışları yüzde 4,5 artışla 572 bine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.
Hükümetin çevreci otomobillere sağladığı 4 bin 500 avroya kadar vergi teşviğinin 2012 yılında sona ermesi nedeniyle Aralık ayında galericilere akın eden Belçikalılar, düşük yakıt tüketimi olan araçları kapıştı. Aralık ayında satışlar yüzde 67 artışla 49 bine ulaştı.
Geçen yıl Belçika pazarında birinciliği yüzde 21,9 payla Audi, Skoda ve Seat markalarının da sahibi olan Alman Volkswagen grubu alırken bunu yüzde 10,8 payla Renault ve yüzde 8,5 payla Peugeot izledi.
Belçika Otomotivciler Federasyonu (Febiac) teşvik sisteminin sona ermesi ve yeni vergiler nedeniyle bu yıl pazarın önemli ölçüde daralacağı uyarısında bulundu.

AA,Haber7

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir