BBC Knowledge “Top Gear Top 41” serisini başlatıyor

BBC Knowledge ve Türkiye’deki Top Gear hayranlarından oluşan bir ekip, İstanbul’un kalabalık sokaklarında yol almanın sırrını ortaya çıkartıyor

BBC’nin gerçeklere dayalı, kurgu içermeyen ve eğlence programları sunan kanalı BBC Knowledge, kısa süre önce Top Gear Top 41 serisini yayınlamaya başladı. Richard Hammond’ın sunumuyla hafta iki akşam saat 22.00’da Digitürk 183. kanaldan yayınlanacak programda, son on yıldaki En İyi 41 unutulmaz an ekranlara gelecek. Program Türk izleyicileri otomobil ve eğlence ile dolu heyecan verici bir yolculuğa çıkartıyor.

Top Gear Top 41 serisi, işe yarayabilecek büyük fikirlerle izleyicileri heyecanlandırırken, Mallorca’daki bir klasik otomobil rallisinden, aktif bir volkana doğru yapılan sürüşlere kadar pek çok heyecanlı görüntüyle izleyicileri uç noktalara götürecek.

Top Gear’in son on yılındaki en görkemli anlarını hatırlamanın yanı sıra, BBC Knowledge ve Türkiye’deki otomobil meraklılarından oluşan bir ekip, bir süredir İstanbul’un kalabalık sokaklarını hedef alan özel bir proje üzerinde çalışmaktaydı. Efsanevi Top Gear programından ilham alan bu çalışmanın sonuçları, kısa süre sonra İstanbul sokaklarında ve Koç Müzesi’nde görülebilecek. Kesinlikle kaçırılmamalı!

TOP Gear Top 41 – Bölüm Özetleri

1 Richard Hammond, Top Gear ekibi tarafından seçilen son on yıldaki en iyi 41 Top Gear bölümü için geri sayımı başlatıyor. Bu ilk bölümdeki en heyecan verici anlar arasında, aktif bir volkana doğru yapılan bir sürüş ve Romanya yollarında süper arabalarla yapılan bir yolculuk yer alıyor. Stig’in kimliği de nihayet açıklanıyor!

2 Jeremy, Richard ve James, Mallorca’da bir klasik araba rallisine katılıyor, bir Apache helikopteri Lotus Exige ile yarışıyor ve bir karavan alışılmadık bir arabalı dart oyunuyla yok ediliyor.

3 Top Gear’in En İyi 41 bölümü arasında, üç süper arabayla en iyi otoyolu bulma çalışmalarını, ülkenin toplu taşıma sorunlarını çözme çabalarını ve yeni bir lüks Bentley Continental’le Galler’deki bir ralli alanında yapılan sürüş yer alıyor.

4  Jeremy, dağcıyla yarışıyor, dünyadaki en sağlam araba bir dizi zor testten geçiriliyor ve üçlü 24 saatlik bir dayanıklılık yarışına katılıyor.

5 Jeremy, Richard ve James kendi limuzinlerini yapıyor, bir Dakar ralli aracı kar kızaklarıyla yarışıyor ve Jeremy bir Rolls Royce’u yüzme havuzuna park ediyor.

6 Araba futbolu, ekibin kendi karavanlarını yapma denemesi ve bir it dalaşına yakalandıkları bir Amerika seyahati!

7 Jeremy dünyadaki en küçük arabayı sürüyor; Japonya boyunca Nissan GTR ile Hızlı Tren arasında bir yarış yapılıyor ve bir Mini kayak rampasından fırlatılıyor.

8 Richard Hammond, bir Ralli aracıyla bir kar kızağı arasındaki yarış, İtalya yollarında süper arabalarla yapılan bir seyahat, Top Gear’in kendi uzay mekiğini yapma denemesi ve ev yapımı amfibik arabalarla denizde gerçekleştirilen epik bir seyahati de içeren en iyi on bölümü sunuyor.

 

Top Gear Hakkında

Motorlu araçlar ve özellikle arabalara yönelik bir televizyon programı olan Top Gear, dünyanın en çok izlenen gerçekçi televizyon programı. Alışılmadık, mizahi ve bazen de çekişmeli bir tarza sahip olan program şu anda Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May tarafından sunuluyor ve “Stig” adı verilen test sürücülerini sunuyor. Program, 170 ülkedeki yedi milyondan fazla izleyici tarafından haftada yaklaşık 350 milyon kez izleniyor.

BBC Knowledge Hakkında

BBC Knowledge, gerçekçi eğlence alanında bir devrim niteliği taşıyor. Kanal, bilim, teknoloji, tarih, doğal tarih ve maceradan oluşan nefes kesici programlarıyla izleyicileri keşifler ve harikaların paylaşıldığı heyecan verici bir yolculuğa çıkartıyor. BBC Knowledge, Ağustos 2013’den bu yana Digitürk 183. kanaldan yayınlanıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir