AWD Teknolojisinde 40. Yıl

Subaru, güvenlik ve performansı bir arada sunan ideal aktarma sistemi olan Simetrik dört çeker teknolojisinde 40 yılı geride bıraktı. Subaru’nun 1972 yılında piyasaya sunduğu AWD sisteminin 40. Yıldönümü sebebi ile Cenevre Otomobil Fuarı ziyaretçilerine bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. AWD sisteminin 40. Yılına özel olarak tasarlanan yarı insan yarı at şeklindeki mitolojik “Centaur” simgeli logo ise bu mükemmel teknolojiyi temsil ediyor.

Subaru’nun AWD (Simetrik Sürekli Dört Çeker) teknolojisi bu yıl 40. Yılını dolduruyor. Subaru’nun 1972 yılından bu yana üzerine çalıştığı bu özel teknoloji bu yıl Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda kutlanıyor. Fuar süresince gerçekleşecek etkin tanıtım faaliyetleri ile Simetrik AWD teknolojisinin geleceğe aktarılması hedefleniyor.

40. Yıl’a özel logo tasarlandı

“Centaur” simgesini taşıyan logo, Simetrik AWD sisteminin vaat ettiği “Keyifli Sürüş ve Gönül Rahatlığı” konseptini sembolize ediyor. Yarı insan yarı at şeklindeki Centaur simgesi, Simetrik AWD sisteminin odaklandığı “araç ile bütünleşme” temasını mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Symmetrical AWD teknolojisi

Her türlü yol koşulunda keyifli sürüş ve güvenlik hissini bir arada sunabilen, motor gücünün iki tekerlek yerine dört tekerleğe sürekli eşit olarak aktarılabildiği,  part-time değil full-time olarak çalışan bir aktarma sistemidir. Sadece Subaru araçlarında standart olarak bulunan bir teknolojidir. Hava ya da yol şartları ne olursa olsun, Simetrik Sürekli Dört Çeker teknolojisi sayesinde tüm Subaru modelleri güvenli ve keyifli yolculuk sunar.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...