Audi Q7’nin güvenliğine Euro NCAP’ten 5 yıldız

Audi’nin SUV segmentindeki başarılı modeli Q7, Avrupa Güvenlik Değerlendirme Kurumu Euro NCAP tarafından yapılan çarpışma testlerinden en yüksek puan olan 5 Yıldız elde etti.

1997 yılından bu yana Avrupa’da pazara sunulan otomobillerin tasarımlarını, teknik yapılarını ve güvenlik performanslarını, çarpışma testleri sonrasında titiz biçimde denetleyen bağımsız güvenlik kuruluşu Euro NCAP Q7’yi 5 Yıldız ile ödüllendirdi.

Yapılan testlerde Yeni Q7, ön ve yan çarpışma testlerinde sadece sürücüye değil ön ve arka yolculara da sunduğu güvenlik için bu dereceye layık görüldü. Otomobil, ayrıca yaya güvenliği ve çocuk güvenliği kategorilerinde de başarılı güvenlik sistemleriyle segmentinin en güvenli modellerinden biri oldu.

İleri güvenlik sistemleri

Yeni Q7, standart olarak sunulan Audi Pre Sense Basic ve İkincil çarpışma freni “Multi Collusion Brake”, güvenlik sistemleri nedeniyle de “Euro NCAP Advanced” olarak tanımlandı.

Türkiye’de satışa sunulan modellerde opsiyonel olarak sunulacak olan Audi Pre Sense Basic, herhangi bir tehlike anında, çarpışmadan önce emniyet kemerini sıkı bir duruma getiriyor, pencereler ve açılır cam tavan da kapanmasını sağlıyor. İkincil çarpışma freni “Multi Collusion Brake” ise, çarpışmanın yeterince kuvvetli olması durumunda, ana çarpışmanın ardından elektromekanik park freni üzerinden aracı frenleyerek, darbenin etkisiyle hızlanan aracı yavaşlatarak başka bir çarpışmaya girmesi riskini azaltıyor.

Şehir içi güvenliği de tam

Yeni Q7, diğer güvenlik sistemleriyle de öne çıkıyor. Standart olarak sunulan Pre sense city, otomobil saatte 85 km veya daha düşük hızda giderken, yol çevresindeki yayaların hareketlerini algılıyor. Yine Türkiye’de opsiyonel olarak sunulan bu sistem, aracın önüne aniden bir yaya çıkması durumunda sürücüyü uyarırken, sürücünün tepkisine göre gerekmesi halinde otomatik olarak fren de yapabiliyor.

Böylece yaya güvenliği de sağlanıyor. Collision avoidance assist (Çarpışma önleme asistanı) ise, sürücünün aracı bir engelin çevresinde güvenli olarak döndürebilmesine yardımcı oluyor. Sola dönüşlerde sistem otomobilin çevresinde bir engel olduğunda çarpışma kaçınılmazsa otomobili durduruyor. Yeni Q7’nin arka LED farları da kırmızı yanarak otomobile arkadan yaklaşan bisikletlileri veya diğer araçları uyarıyor.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir