ARIBA6, World Solar Challenge yarışı öncesi basın mensupları ile buluşacak

İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi, 2005 yılından bu yana, ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda başarılı sonuçlar alan ARIBA güneş enerjisiyle çalışan arabaların 6.’sını, ARIBA6’yı üretti. Aracın uzun yol test sürüşü 19-20 Ağustos tarihlerinde İstanbul-Ankara arasında yapılacak. İstanbul başlangıcında araç , Milli Ralli Sürücüsü Burcu Çetinkaya tarafından kullanılacak.

ARIBA6, uzun yol testi kapsamında 19 Ağustos Pazartesi günü İstanbul’dan yola çıkacak ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçerek Ankara’ya varacak. 20 Ağustos Salı günü ise ARIBA6 Ekibi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından makamında kabul edilecek.

Türkiye’nin uluslararası alanda ödüllü ilk ve tek güneş arabası ekibinin ürettiği ARIBA6’nın 6-13 Ekim 2013 tarihinde Avustralya’da düzenlenecek ve kıtanın boydan boya geçildiği 3 bin kilometrelik World Solar Challenge yarışı öncesi, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde test sürüşü gerçekleştirilecek

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir