Starpet istasyon marketleri, 2012 yılını karlı geçirdi…

Starpet istasyon marketlerinin 2012 yılındaki gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 16,1 oranında artış gösterdi. İstasyon marketlerinin, Starpet’in toplam yıllık gelirlerindeki payı da yüzde 0,25 düzeyinde gerçekleşti.

Akaryakıt sektörününAkaryakıtkalarından Starpet, 2012 yılına dair bazı şirket istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. Sunulan veriler, Starpet istasyonlarında bulunan marketlerden gerçekleştirilen alışveriş eğilimleri, sigara yasağının sigara tüketimine etkisi ve yıllık market gelirlerine dair çarpıcı verileri ortaya koydu.

Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin’in kamuoyuyla paylaştığı verilere göre, Starpet istasyonlarında bulunan marketlerin 2012’deki yıllık gelirleri önceki yıla göre önemli artış gösterdi. Starpet marketlerinin gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 16,1 oranında arttı. Ağırlıklı olarak yolculara 7/24 hizmet veren marketlerin gelirleri geçen yıl Starpet’in toplam gelirlerinin yüzde 0,25’lik bir bölümünü oluşturdu.

Starpet istasyon marketleri arasında yıllık gelirini en çok artıran ise, Starpet İkra İstasyonu’nda bulunan market oldu. Okalin’in açıkladığı rakamlara göre, İkra İstasyonu’nda bulunan marketin 2012 yılındaki gelirleri, bir önceki yıla göre 5 kattan fazla artış gösterdi.

Sürücüler en büyük ilgiyi tütün ürünlerine gösterdi

Starpet yetkilileri tarafından kamuoyuyla paylaşılan verilerin bir diğer dikkat çekici noktası ise, sürücülerin Starpet istasyon marketlerinden yaptıkları alışverişlerdeki tercihleri oldu. Murat Okalin, 7/24 hizmet veren marketlerden en çok satın alınan ürünlerde başı, yüzde 71 oranında çeşitli markalardaki tütün ürünlerinin çektiğini söyledi. İçecekler, çikolata, çeşitli gıda ürünleri ve yağ ürünleri, ise en çok satın alınan ürünler sıralamasında tütün ürünlerini takip etti.

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren sigara yasağının, sigara satışları üzerindeki etkisine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Murat Okalin, “Elimizdeki istatistiksel veriler, toplu alanlarda sigara içme yasağının uygulanmaya başlamasıyla tütün ürünlerinin satışında herhangi bir azalma olmadığı yönünde. Yasağın uygulanmaya başlamasından beri satışlarda anlamlı bir düşüş olmadığı gibi halen istasyon marketlerimizdeki satışlarda başı tütün mamullerinin çektiği görülmektedir” diye konuştu

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir