Shell, Prens Michael Uluslararası Yol Emniyeti Ödülü’ne Layık Görüldü

Royal Dutch Shell, yol emniyeti konusunda yürüttüğü çalışmalar için Prens Michael Uluslararası Yol Emniyeti Ödülü’ne layık görüldü. Birleşik Krallık kraliyet ailesinden Kent Prensi Michael ödülü Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser’a Hollanda’da gerçekleştirilen Shell Eco-marathon organizasyonunda verdi. Prens Michael, virajlarda devrilmeyi önleyici sistem geliştirerek, Shell Eco-marathon’da yarıştıkları araca bu sistemi uygulayan Celal Bayar Üniversitesi’nden EcoMagnesia takımını da, organizasyon sırasında ziyaret etti.

Kendi çalışanlarının yol emniyeti kurallarına titizlikle uymasını sağlayan ve bu konuda toplumsal bilincin artmasına katkı sağlayan çalışmalar yürüten Royal Dutch Shell, saygın bir ödüle daha layık görüldü. İngiltere’nin prestijli ‘Prens Michael Uluslararası Yol Emniyeti Ödülü’ örnek çalışmaları nedeniyle bu yıl Royal Dutch Shell’e verildi.

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser ödülünü, Shell Eco-marathon kapsamında Hollanda’da düzenlenen Shell Kariyerinin Başlangıcındaki Profesyoneller Konferansı’nda, Kent Prensi Michael’ın elinden aldı.

Prens Michael ödülü sunarken şunları söyledi:

“Çalışanlarınız ve diğer insanlar için yol emniyeti konusunda gösterdiğiniz özen, tüm sektörlerde örnek gösteriliyor. Ayrıca birçok devlet için yol gösterici bir rol üstleniyorsunuz. Shell’in yol emniyetine verdiği önem, taşımadan toplum sağlığı programlarına kadar tüm iş kollarında kendini hissettirmektedir.”

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser ise şöyle konuştu:

“Gurur veren bu ödül, Shell çalışanları ve paydaşlarının yol emniyeti rekorunu geliştirmek için gösterdiği inanılmaz gelişimi ve küresel operasyonlarda emniyete verdiğimiz önemi ortaya koyuyor. Güvenlik her zaman önceliğimizdir. Ölüm ve yaralanmaya neden olabilecek, çevreyi ve tesislerimizi tehlikeye atabilecek kaza oranını sıfıra indirmeyi amaçlıyoruz. Emniyetli karayolu ulaşımı, Shell faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler’in desteklediği ve 2020’ye kadar 5 milyon hayat kurtarmayı amaçlayan ‘Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı’ programına da katkı sağlıyoruz. Shell’in küresel yol emniyeti programının amacı, sürücülerin yol güvenliğini artırmak ve faaliyet gösterdiği ülkelerde yol emniyetine bir sosyal yatırım olarak(bunu daha güzel ifade edebilecekseniz değiştirilebilir) katkıda bulunmaktır. Yol emniyeti performansımız ve bu alanda aldığımız ödüller bu amacımızda başarılı olduğumuzu kanıtlıyor.”

Prens Michael, EcoMagnesia takımının yetenekli üyelerini ziyaret etti

Kent Prensi Michael, Rotterdam’da düzenlenen 29. Shell Eco-marathon’da Türkiye’yi başarıyla temsil eden Celal Bayar Üniversitesi’nden EcoMagnesia takımını da yarışlar sırasında ziyaret etti. Tarzan 2 adlı araçlarıyla mücadele eden takım üyeleri, Prens Michael’a araçları hakkında bilgi verdi. Prototip kategorisinin akü beslemeli elektrik sınıfında 20’nci olan EcoMagnesia takımı, geliştirdikleri ilgi çekici bir teknolojiyi yarışlarda kullandı. Takım üyeleri, daha önce atlattıkları bir kaza tehlikesinden hareket ederek, virajlarda devrilme önleyici bir sistem üretti. Tasarlanan sistemle aracın seyir halindeyken GPS ile konumu ve hızı belirleniyor. Bu konuma en yakın virajın yarı çapı ölçülerek, aracın ağırlık ve ağırlık merkezi konumuna göre virajı güvenle dönebileceği en yüksek hız hesaplanıyor. Risk halinde sistem otomatik olarak hız kesiyor. Ayrıca bu fikir temel alınarak geliştirilen telemetri sistemi, Shell EcoMarathon 2013’te yarışan TARZAN 2 adlı araca uygulandı. Tasarlanan sistemle aracın bilgileri canlı olarak tüm takım üyelerinin akıllı telefonlarından görüntülendi. Sistem, tehlike anında aracın dışarıdan yetkili bir kişi tarafından durdurulmasını da sağlıyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser