Shell Eco-Marathon 2013 için başvurular başladı!

Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek yarışma için ilk başvuru süreci 31 Ekim’de sona erecek

Gençleri geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek ve enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin toplum bilincini artırmak amacıyla düzenlenen Shell Eco-marathon’un 29’uncusu 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın çeşitli ülkelerinden lise ve üniversite öğrencilerinin, kendi ürettikleri araçlarla yarıştığı  Shell Eco-marathon için başvurular 31 Ekim tarihinde sona erecek.

Öğrencilerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştıkları Shell Eco-marathon, 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek.

Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır, Shell Eco-marathon’un sürdürülebilir gelişmeye yönelik önemli bir organizasyon olduğunu belirtti ve, “Dünyanın enerji ihtiyacı hergün artıyor. Gençlerimiz alternatif yakıtlarda çalışan otomotiv teknolojileri ve enerjiyi verimli kullanmaya yönelik çok değerli çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar ile kamuoyunda farkındalık yaratıyorlar. Shell olarak inovasyon ve tasarrufa dayalı bu yaklaşımı destekliyoruz. Shell Eco-marathon 2013’de ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek üzere üniversite ve teknik liseleri yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.”dedi.

Bu heyecana ortak olmak isteyen öğrenci takımları, 31 Ekim 2012 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Organizasyona katılmak isteyen takımların, ayrıntılı bilgilerin de yer aldığı “shell.com/ecomarathon/europe” adresinde bulunan başvuru formunu doldurması gerekiyor.  İlk başvuru sonuçları 15 Kasım tarihinde takımlara iletilecek. İkinci başvuru aşaması ise 15 Kasım’da başlayıp, 17 Aralık 2012 tarihine kadar sürecek ve sonuçlar 21 Ocak 2013 tarihinde açıklanacak.

Türk öğrencilerden güçlü katılım

Shell Eco-marathon’a her yıl Türk öğrenciler de katılıyor. 2012 yılında  Rotterdam şehrinde düzenlenen organizasyonda, 21 ülkeden lise ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 192 ekip arasında 11 Türk takımı da yarışlarda yer aldı. Yarışmaya Türkiye’den Erciyes Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi takımları katıldı.

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon; SEM Asya, SEM Avrupa ve SEM Amerika olmak üzere çeşitli kıtalarda düzenlenen etkinliklerden oluşuyor. Takımlar yarışa; “Prototip” ve “Şehir Konsepti” (Urban Concept) adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, fütüristik tasarıma sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti (Urban Concept) otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda; araçlara güç vermek için dizel, benzin, likit petrol gaz (LPG) gibi konvansiyonel yakıtlar, ya da hidrojen, biyoyakıtlar, Gas-To-Liquid (gazdan sıvıya/GTL), güneş enerjisi veya etanol gibi alternatif enerji kaynakları kullanılabiliyor. 2011 yılında yarışa elektrik motorlu otomobiller kategorisi “E-mobilite” de eklendi. Organizasyon; tüm hazırlıkları kendileri yapan öğrencilere, araç üretiminin yanı sıra strateji geliştirme, organizasyon, pazarlama ve uygulama konularında da yeteneklerini gösterme ve deneyim kazanma fırsatı sunuyor.

Shell Eco-marathon tanıtım filmi:

“youtube.com/watch?v=CTjlnXdKx-I&feature=youtu.be”

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...