Benzin ve Motorine Zam Geldi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 6, motorine 7 kuruş zam geldi.

Dün benzin ve mazota zam geleceği konuşuluyordu.

18 Mayıs 2017 tarihinden geçerli olmak üzere rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı motorin grubunda 7 kuruş, benzin grubunda ise 6 kuruş zam meydana gelmiştir.

Zammın Sebebi İse;

Türkiye’de akaryakıt fiyatları araç sahip sahiplerinin sürekli gündeminde. Üstelik dövizde ve petrol fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen yine zam yapıldı.

Petrol fiyatları dün 51,84 dolardan güne başlamış, gün içinde en yüksek 52,32 doları görmüştü. Bugün tekrar düştü ve 51 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Dolar ise zaman zaman 3.60’ı aşşa da, genel olarak 3.55 TL civarında seyrediyor. Üstelik dolar/TL’deki durum uzun zamandır bu şekilde.

ARABİSTAN İLE RUSYA ANLAŞTI AMA…

Öte yandan Rusya ve Arabistan, petrol üretimini kısma konusundaki anlaşmayı uzattı. Bu gelişme her ne kadar petrol fiyatlarını arttırabilecek bir gelişme olsa da, üretimi kısmak yeni alınmış bir karar değil. Uzun süredir uygulanıyor. Dolayısıyla kısa vadede fiyatları arttırabilecek bir etkiye sahip değil.

NE KADAR ZAM YAPILDI?

Tüm bunlara rağmen, bu geceden itibaren benzine 6, motorine ise 7 kuruş zam yapıldı.

TAVAN FİYAT ÖNERİSİ

Petrol ve dövizde ciddi değişiklik olmamasına rağmen yapılan bu zam tepkileri de beraberinde getirdi. Son zammın ardından akaryakıtta ‘tavan fiyat’ uygulamasına geri dönülmesi fikri bile gündeme geldi.

KAYNAK: HABER7

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir