Acil durum araçları için üretilen Allison tam otomatik şanzımanlar, RETTmobil 2013’te!

Allison Transmission, 15-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında Almanya, Fulda’da düzenlenecek RETTmobil Fuarı’nda (salon F, stand 1208) itfaiye ve acil durum kurtarma filoları için şanzıman çözümlerini sergileyecek.

FULDA, Almanya – Ticari araçların dünyadaki tam otomatik şanzıman lideri Allison Transmission, pompalı, merdivenli, tankerli itfaiye araçları, ambulanslar ve havaalanı itfaiye kamyonlarını içeren yolda ve yol dışında kullanılan araçlar için geniş bir şanzıman yelpazesi sunuyor. RETTmobil 2013 ziyaretçileri, Allison standında Allison 3000 serisini inceleyerek acil durum uygulamaları için otomatik şanzımanların avantajları hakkında bilgi alabilecekler.

Allison 1000 ve 2000 Serisi modeller çok amaçlı hafif araçlar için uygunken, 3000 ve 4000 Serisi şanzımanlar tek veya çift motorlu orta ve ağır kamyon konfigürasyonlarında kullanılıyor. (Her bir motor 522 kW/700bg’ye kadar). Daha büyük olan 6000 Serisi şanzımanlar da motor gücü 727 kW/975bg’ye kadar olan havaalanı kaza kurtarma kamyonlarında kullanılıyor.

Allison’ın Continuous Power Technology™/Sürekli Güç Teknolojisi, kesintisiz vites değişimleri, üstün araç kalkışı ve hızlanması için patentli bir tork konverterine sahip. Böylece itfaiye ve kurtarma ekiplerinin, gitmeleri gereken yere daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda tork konvertörü, aracın zorlu zeminlerde bile mükemmel şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Yıpranan debriyaj balatası gibi problemler olmadığı için Allison tam otomatik şanzımanlar, aracın kullanım dışı zamanlarının ve bakım maliyetlerinin azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Gelişmiş 5. Nesil elektronik kontroller, ileri teknoloji ürünü vites değiştirme stratejilerini uyguluyor, aracın mevcut elektronik cihazları ve donanımıyla kolayca entegrasyonunu sağlıyor. Bazı Allison şanzımanlar, iki motorla çalıştırılan güçlü kalkış seçenekleri (PTOlar) ve entegre retarder seçeneği sunuyor. Bu özellikler, hem hareket halinde, hem de dururken yapılan çalışmalar sırasında maksimum performans, frenleme sırasında ise üstün araç kontrolü sağlıyor.

Claus Gaier, Almanya Allison Transmission Pazar Geliştirme Müdürü açıklamasında, “Allison tam otomatik şanzımanlar, dünya çapında acil durum kurtarma araçları için tercih ediliyor. Avrupa’da DAF, Daimler, Iveco, Renault, Scania ve Volvo’yu içeren büyük araç üreticileri, Allison otomatik şanzımanı standart veya opsiyon olarak sunuyor,“ diyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir