9 İleri Vitesli Fiat 500X için Geri Sayım Başladı

Fiat 500 ailesinin crossover versiyonu 500X, mart ayında satışa sunulacak. Araçta, 4X4 versiyondan 9 ileri otomatik vitese kadar pek çok farklı kombinasyon olacak.

İtalyan otomotiv üreticisi Fiat, minik 500’ü büyütmeye devam ediyor. Markanın ilk kez 1957’de tanıttığı ve 50 yıl sonra, 2007’de tekrar üretilmeye başlanan 500 ailesi, cabriolet ve minivan versiyonlarının ardından şimdi de araziye göz kırpıyor. Markanın yeni crossover modeli olan yeni 500X, mart ayında Türkiye pazarına sunulacak. Markanın ‘en iyi Fiat modeli’ diye tanımladığı araç, bolca motor ve aktarma sistemi kombinasyonuna sahip. 9 ileri tam otomatik şanzıman seçeneğini sunan ilk Fiat modeli olarak da dikkat çeken 500X’te, ayrıca benzinli motor seçeneğinde çift kavramalı 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyona da yeri veriliyor. 4X4 ikinci çeyrekte Araç, Türkiye pazarında ilk etapta 1.6 litre MultiJet II (120 beygir) dizel, 1.6 litre (110 beygir) benzinli ve 1.4 litre (140 beygir) MultiAir turbo beslemeli benzinli motorlarla yerini alacak. Araçta kısa süre içerisinde, 1.4 litrelik benzinlinin 6 ileri çift kavramalı otomatik vitesli versiyonu (140 beygir), yılın ikinci çeyreği itibariyle de 9 ileri otomatik vitesli (170 beygir) 4X4 benzinli motor seçeneği satışa sunulacak. 5 yıl içinde yüzde 20 pay hedefliyoruz Milano’da düzenlenen basın test sürüşünde konuşan Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş, Türkiye’de mini SUV modellerinin pazara girdikleri 5 yıl içinde tüm SUV pazarında yüzde 20’ye yakın bir pay elde edeceklerini söyledi. “2014’te bu oranın yüzde 18 seviyelerinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz” diyen Baş, 2015’teki satış hedeflerinin 1500 adet civarında olduğunu kaydetti. Baş, aracın standart gövde tipinde 4×2, Cross gövde tipinde ise 4×4 veya 4×2 ‘Traction+’ çekiş sistemleriyle sunulacağını belirtti. Kaynak: GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir