500 bin liralık yatırım ile Ankara’da açık artırma tesisi kurdu

Manheim Türkiye Ankara’dan Anadolu’ya açılacak

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ikinci el otomobil borsası haline dönüşen Manheim Türkiye, Ankara’da kentin güçlü filo kiralama firmalarından Car Partner ile gerçekleştirdiği işbirliği ile, Ankara’da fiziki açık artırma tesisi kurdu. 500 bin liralık yatırım ile ilk yıl 2 bin 500 adet ikinci el otomobil satışı yapmayı hedefleyen Manheim Türkiye, yeni yatırımı sayesinde Ankara’dan Anadolu’ya açılmayı planlıyor.

13 Ağustos 2015 / Ankara – 6 yıl içerisinde Türkiye’nin ikinci el otomobil borsası haline dönüşen Borusan Holding şirketlerinden Manheim Türkiye, Ankara’da yeniden bir yapılanmaya gitti. Kentin güçlü filo kiralama firmalarından Car Partner ile işbirliği gerçekleştiren Manheim Türkiye, 500 bin liralık yatırım ile kurduğu yeni fiziki açık artırma tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Bu yatırım sayesinde Ankara’dan Anadolu’ya açılmayı hedefleyen Manheim Türkiye, bir yıl içerisinde sadece Ankara ve çevre illerde 2500 adet araç satmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 17 bin 500 adet ikinci el araç satışı ile piyasanın talebini karşılayan Manheim Tükiye, Ankara’daki yeni yatırımı ile birlikte 2015 yılında 20 bin adetlik bir satışa ulaşmayı hedefliyor.

 

240A8584

 

 

 

 

 

 

 

“İkinci elde referans kaynağı olduk”

Tesis açılış töreninde konuşan Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, kısa zaman içerisinde yakaladıkları başarı neticesinde ikinci el otomobil konusunda referans kaynağı olduklarını belirtti. Terzioğlu, “2015 yılında İstanbul’daki merkez açık artırma tesisimizi genişlettik. 6 yıl önce yıllık satış adedimiz 4.000 civarında iken, geldiğimiz noktada bu sayı 17 bin 500 adede yükseldi. Yenilenen açık artırma tesisimiz ile birlikte haftada ortalama bin, aylık 4 bin ve yıllık olarak da 50 bin adet aracı satışa sunmayı, buna karşılık haftalık 400, aylık bin

600 ve yıllık olarak da 20 bin adet aracın satışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Manheim Türkiye olarak genel satışların yüzde 30’luk kısmının Ankara’dan karşılandığına dikkat çeken Terzioğlu, “Ankara’daki yeni tesisimiz ile birlikte, Anadolu’ya açılmayı düşünüyoruz. Başkentimiz ve çevresindeki illerde bulunan esnafımız, artık İstanbul’la gelmeden, fiziki açık artırma sistemine katılma imkanı

bulacaklar” dedi. 2015 yılı başlarında yetkili bayiler için toplu nakit alım uygulaması başlattıklarını açıklayan Terzioğlu, aynı uygulamayı Ankara’daki bayiler için de başlatacaklarını belirtti.

240A8667

2.500 adet satış gerçekleştirilecek

Törende konuşan Manheim Türkiye Kilit Müşteri Yöneticisi Taner Kasacı ise Ankara’da iki güçlü firmanın bir araya gelerek, bir sinerji yaratmasının önemine dikkat çekerek, “3 aydır mobil olarak gerçekleştirdiğimiz açık artırmalarımızı yeni tesisimiz ile birlikte

yeniden fiziki ortama taşıyoruz. 500 bin liralık yatırı

m ile içerisinde bin araç kapasiteli parkımızın olduğu, kafesi, yıkama alanı, danışma ve bekleme odalarının bulunduğu büyük bir tesis inşa ettik. Hem Car Partner’ın araçlarını hem de diğer kurumsal satıcılarımızın ve kendi satın aldığımız araçların satışını bu tesisimizde gerçekleştireceğiz. Bu sayede Ankara’daki esnafımızın hizmeti ayağına getirmiş olacağız” dedi. Manheim Türkiye olarak bu yatırımı yapmalarını en önemli nedeninin Ankara ve Anadolu’yu önemsemek olduğunu ifade eden Taner Kasacı, “Bu işbirliği ile İkinci el otomobil piyasasında Ankara’yı Anadolu’nun merkezi yapmakta kararlıyız. Manheim Türkiye olarak Ankara’da 1000’e yakın üyemiz var. 3 aydır gerçekleştirdiğimiz mobil açık artırmalar sayesinde toplam 450 aracın satışını yaptık. Yeni tesisimiz ile fiziki açık artırma sistemine geçmiş olduk. Bu sayede bir yıl içerisinde 2 bin 500 araç satmayı öngörüyoruz” dedi.

240A8596

35.000 liralık araç 1000 TL’ye açık artırmaya çıkarılacak

Car Partner işbirliği ile birlikte Ankara’da ikinci el pazarında oldukça aktif bir konuma geleceklerini söyleyen Kasacı, “Car Partner ile birlikte Ankara ve çevre illerden daha hızlı ve fazla araç toplayacağız. Artık Ankara ve çevre illerdeki yetkili satıcılar ve firmalar da araçlarını fiziki acık artırmada satabilecekler. Ankara Manheim Türkiye’nin Anadolu’ya açılan kapısı olacak” dedi. Minimum 300 araç ile açık artırmaya başlayacaklarını belirten açıklayan Taner Kasacı, Ankara’da gerçekleştirecekleri ilk fiziki açık artırmada değeri 35 bin lira civarında olan bir aracı bin liradan satışa çıkaracaklarını açıkladı.

Törende konuşan Car Partner şirketinin sahibi Mehmet Kaya ise Borusan Manheim gibi Türkiye’nin en önemli, en güvenilir ikinci el araç satış platformuyla Ankara’da bu işbirliğini yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Bu işbirlikteliğinin kendilerine en büyük faydanın ulusal çapta bilinirliliklerini artırma olacağını kaydeden Kaya, “Aynı zamanda kendi filomuzdan dönen araçları maksimum hız ve fiyatla satmış olacağız. Her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

240A8690

Manheim Türkiye www.manheimturkiye.com
Borusan Manheim, 2008 yılında Borusan’ın Türkiye pazarında sahip olduğu ikinci el araç pazarı deneyimi ve Manheim’ın sahip olduğu global deneyimi üzerine kurulmuş, büyük bir ortaklıktır. Manheim Türkiye, Özel Artırma Sistemi ile yerli ve ithal ikinci el motorlu araçlar için ekspertiz, fiyatlandırma, araçların özel artırma seanslarına katılımı için lojistik destek, alıcı satıcı arasındaki alım satım işlemleri için ödeme ve transfer hizmeti veriyor. Manheim Türkiye’nin 600 kurumsal tedarikçi ve sisteme kayıtlı 3.000 üyesi bulunuyor. Üyeleri arasında Otogüncel’in sevilen yazarlarından Hüseyin Yayla’nın ortaklığındaki Bymarka Otomotiv şirketi de yer almaktadır. Manheim Türkiye, Özel Artırma Sistemi sayesinde yılda ortalama 15.000 adet ikinci el araç satışı gerçekleştiriyor.

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir