32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat

Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasıyla memleketlerine veya tatil beldelerine gitmeyi planlayan vatandaşlar, karayollarındaki kör noktalara karşı uyarıldı.
Ramazan Bayramı’na 2 gün kaldı. Bakanlar Kurulu’nun tatil süresini 9 güne çıkarmasını fırsat bilenler Anadolu’nun dört bir yanına akın edecek.
Binlerce insanın aynı dönemlerde trafiğe çıkması kaza riskini de beraberinde getiriyor. Karayollarında 32 güzergâhta 289 kör nokta bulunduğunu hatırlatan yetkililer, geçtiğimiz yıllarda yaşanan acı tecrübelerin tekrarlanmaması için trafik kurallarına azami özen gösterilmesini istiyor. Zira, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın verilerine göre, karayollarında en fazla can kaybı 9 günlük bayram tatillerinde yaşanıyor. Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde bin 527 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 319’u arefe günü yaşandı. 693 kişinin yaralandığı arefe günü 22 kişi hayatını kaybetti. Bayram tatilinin acı bilançosu ise 97 ölü, 3 bin 455 yaralı olarak gerçekleşti.
2010 yılı trafik kazası istatistiklerine göre, Ramazan Bayramı’nın birinci günü 334 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 11 kişi öldü, 777 kişi de yaralandı. Bayramın ikinci gününde meydana gelen 272 kazada 23, üçüncü günündeki 312 kazada da 18 kişi hayatını kaybetti. Bayram tatiliyle birleşen 12 Eylül Pazar gününde ise yaşanan 290 kazada 23 kişi hayatını kaybetti. İstatistiklere göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinin bilançosu 97 ölü, 3 bin 455 yaralı oldu. Trafik kaza istatistiklerine göre, karayollarında en fazla can kaybı 9 günlük bayram tatillerinde yaşanıyor. 9 günlük son üç bayram tatilindeki kazaların bilançosu 399 can kaybı. Emniyet, bayram tatili öncesi vatandaşları dikkatli araç kullanmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıyor. Emniyette, vatandaşların cep telefonlarına geçilen mesajda, “Araç kullanırken hız yapmayın, yaşamdan hızla uzaklaşmayın.” ifadeleri kullanılıyor.
Direksiyon Akademisi İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı Onur Akçay, bayram yolculuklarında kazaların en büyük nedenlerinden birinin hatalı sollama olduğunu söylüyor. Akçay, “Özellikle gidiş-geliş olarak düzenlenmiş tek şeritli yollarda sürücüler tabela ve çizgilere uymuyorlar ve kazalara sebebiyet veriyorlar. Diğer bir kaza sebebi ise sürüş esnasında telefonla konuşmak. İster elinizde, ister kulaklık yardımıyla telefonla konuşmak tehlikeli ve ölümcül hatalara neden olabilir. Yolculuğa sabah erken saatlerde çıkılmalı. Araç içindeki her şey sabitlenmeli. Kritik yerlerde ve yoğun sis alan bölgelerde hız azaltılmalı. Tabelaları takip ederek yolu okumaya özen göstermeli.” diye konuşuyor.
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, bayram tatili için başka illere gidecek vatandaşların, mümkünse şehirlerarası otobüsleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. Memiş, “Sürücü, uykusunu almış olmalı. Ön ve arkada oturanlar emniyet kemeri takmalı. Ömrünü tamamlamış kabak lastikle yola çıkılmamalı. Sürücüler, direksiyon başında cep telefonlarını kapatmalı. Her iki saatte bir mola yerlerinde dinlenmeli.” ifadelerini kullandı.
Uzmanlardan hayat kurtaran öneriler
Hız limitlerine uyun, hatalı solama yapmayın.
Yolculukta uyku getirebilecek ilaçlar almayın.
Ağır yemeklerden uzak durun. Bol su tüketin.
Gideceğiniz yerin hava durumunu öğrenin.
Mola yerlerini yola çıkmadan belirleyin.
En az 2 saatte bir 15 dakika mola verin.
Şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.
30 dakikada bir araç içini havalandırın.
Terlik ve benzeri şeyler kullanmayın.
Emniyet kemerini takmayı ihmal etmeyin.
Çocukları güvenlik koltuklarına oturtun.
Mıcırlı yollarda ani hareketlerden kaçının.
Aracınızın rutin muayenesini yaptırın.
Lastiklerin havalarını kontrol edin.
32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat
Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasıyla memleketlerine veya tatil beldelerine gitmeyi planlayan vatandaşlar, karayollarındaki kör noktalara karşı uyarıldı. Trafik Hizmetleri Dairesi yetkilileri, Türkiye karayollarında 32 güzergâhta 289 kör nokta bulunduğunu hatırlattı. Bayram tatili süresince özellikle bu kör noktalardaki denetimler artırılacak. Her 30 kilometrede bir trafik ekibi görevlendirilecek. Kör noktalardan bazıları şöyle: Yatağan kavşağı, Yalova-Gölcük yolunun Kılıç ayrımı, Yalova-Çiftlikköy Merkez kavşağı, İzmir-Manisa yolunun Tugay kavşağı, Bilecik-Yenişehir kavşağı, Bilecik-Bozüyük yolunun 11, 14, 15 ve 24. kilometreleri, Uşak-Çiril-Dinar kavşağı, Afyonkarahisar-Antalya yolunun Kızılören kavşağı, İzmir Ambarlı kavşağı, Altınova-Dikili yolunun 3. kilometresi, Bandırma-Karacabey yolunun 33 ve 35. kilometreleri, Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi, Çorum-Ankara yolunun 15. kilometresi, Çorum-Samsun yolunun Mecitözü kavşağı.
Kaynak: Ağustos 2011 tarihinde Zaman’dan alıntılanan Haber7.com web sitesinde yayımlanan “32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat” konulu haberden derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir