2. Elde Arz Daraldı, Nisan Ayı Sonunda Fiyat Artışı Olacak!

İlk 3 Ayda 0 Araç Pazarı % 40 Seviyesinde Daraldı, 2. El Araç Pazarı Canlandı!

Kurumsal ikinci el otomotiv sektöründe hızlı büyümesiyle dikkat çeken Otomol, ODD tarafından açıklanan ilk 3 ay otomobil ve hafif ticari araç pazar sonuçlarını 2. el otomobil pazarındaki yansımaları açısından değerlendirdi. Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 0 araç pazarındaki daralmanın, satılan araçların kısmen 2013 model araçlar olması nedeniyle, sadece 2014 model yılı araçlar baz alındığında % 40’lar seviyesinde gerçekleştiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Tuğrul Denizaşan, bu veriler ışığında ilk üç ayda 0 araç pazarındaki fiyat artışlarının, aynı oranda fiyat artışı olmayan ikinci el pazarını canlandırdığını ve özellikle seçim öncesi piyasada olağandışı bir hareketlilik oluşturduğunu ifade etti.

İkinci el otomotiv pazarına kurumsal ve güvenilir yeni bir soluk getiren Otomol’un Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, ilk 3 ay otomobil ve hafif ticari araç pazar sonuçlarını 2. el araç pazarındaki yansımaları açısından değerlendirdi. Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 0 araç binek otomobil pazarındaki daralmanın, satılan araçların kısmen 2013 model araçlar olması nedeniyle, sadece 2014 model yılı baz alındığında % 40’lar seviyesinde gerçekleştiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Tuğrul Denizaşan, ticari araç pazarındaki gerilemeyi ise KOBİ ve küçük esnafı daha çok etkileyen piyasadaki kısmi ekonomik dalgalanmaya ilaveten ticari araçlar üzerindeki belge ve işletim maliyet ve faktörlerine (trafik sigortası, kiralama imkânı olmaması, taşıma belgeleri, kış lastiği, yıllık muayene, hız sınırı) bağlamak gerektiğine dikkat çekti.

0 araç pazarına kıyasla aynı oranda fiyat artışı gerçekleşmeyen 2. el pazarının canlandığını ve özellikle seçim öncesi piyasada olağandışı bir hareketlilik oluştuğunu ifade eden Denizaşan, taleplerin artmasına karşın yeni araç satışının çok düşük ve genelde filo tarafında gerçekleşmesi nedeniyle takas işlemi yapılamamasının arz daralmasını da beraberinde getirdiğini vurguladı. Özellikle bahar aylarında yaşanan ikinci el pazar hareketliliğinin de etkisi ile Nisan ayı sonu itibarı ile fiyatlarda bir miktar artış beklendiğini açıklayan Denizaşan, Otomol’un da geçen yılın ilk 3 ayıyla kıyaslandığında satışlarını % 120 arttırdığına dikkat çekti.

Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, müşteri tercihlerine bakıldığında özellikle benzinli otomatik ve 35.000 – 50.000 TL bandındaki araçlara talebin yoğunlaştığını vurguladı.  Denizaşan, benzin litre fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketler ile küçük hacimli benzinli motorlu araçlardaki seçenek artışının önümüzdeki günlerde kullanım alışkanlıklarını dizel seçeneğinden benzinli motor seçeneğine kaydırmasını beklediklerini ifade etti.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir