125 bin Euro’luk kazanım!

ÖTV artışı ile fiyatı bir gecede tam 125 bin Euro yükselerek 627 bin Euro’ya çıkan Ferrari FF’lerin ikisi vergi artmadan önce satıldı. Hatta biri büyük tesadüf eseri artıştan bir gün önce plakalandı.
Ferrari’nin Türkiye’de satılan en alışılmadık ve en pahalı modeli FF, Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 84’ten yüzde 130’a çıkarılmasının hemen ertesinde 627 bin Euro’luk yani 1 milyon 567 bin 500 TL’lik anahtar teslimi fiyatıyla piyasaya çıktı. Bu yılın başında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilen markanın ilk gerçek dört kişilik ve dört tekerlekten çekişli otomobili oldukça büyük bir tartışma yaratmış, hatta Pininfarina’nın bu tasarımını Ferrari ruhuna ihanet olarak yorumlayanlar bile çıkmıştı. Ancak Ferrari tutkunları böyle düşünmemiş olmalılar ki, araç satışa sunulur sunulmaz satın alma sıraları oluşturdular. Bu sırada Türkiye’nin alabileceği araç sayısı başlangıçta 2 adet olarak belirlenmişti. Bu iki araç da ÖTV artışı fiyatı 502 bin Euro’dan 627 bin Euro’ya çıkarmadan önce sahiplerini buldu. Hatta araçlardan birinin vergileri ÖTV artışı açıklanmadan bir gün önce yatırıldı.
Üçüncü İsim ÖTV Artışına Rağmen Vazgeçmedi
FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, sattıkları ikinci Ferrari’nin vergi artmadan sadece bir gün önce vergilerinin ödenerek plakalanmış olmasını sadece ‘büyük bir tesadüf’ olarak niteledi. 125 bin Euro’luk bu tesadüfün hangi şanslı müşteriye isabet ettiğini ise öğrenmek mümkün olmadı. Ferrari, müşterilerinin ismini vermeme geleneğini FF modelinde de sürdürdü. Albayrak, Ferrari müşterilerinin vergiyle pek ilişkisinin olmadığını anlatmak için şu çarpıcı bilgiyi verdi: “Otomobilin bir gecede 125 bin Euro, yani 312 bin 500 TL artan fiyatına rağmen, yıl sonunda teslim edilmek üzere alınan üçüncü FF siparişini veren müşterimiz iptal etmeyi düşünmediğini ve aracını satın almak üzere beklediğini ifade etti.”
Kaynak: Hakan Özenen- Gazete Haberturk

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir