Türkiye’nin İlk Grand Prix Pilotu Can Artam Pistlerin Tozunu Attıracak!

Türkiye’nin ilk Grand Prix pilotu Can Artam, en son 2003’te katıldığı Türkiye Pist Şampiyonası’na bu hafta başlayacak yarışlarla dolu dizgin geri dönüyor.

2013 Türkiye Pist Şampiyonası´nda sezonun ilk ayak yarışları 13-14 Nisan tarihlerinde İzmir Ülkü Yarış Pisti´nde başlayacak. En son 2003’teTürkiye Pist Şampiyonası’na katılan Türkiye’nin ilk Grand Prix pilotu Can Artam, bu önemli yarışta BOM (Borusan Otomotiv Motorsport )adına direksiyona geçecek.

Yarış öncesi bir açıklama yapan Artam “10 yıl sonra Türkiye Şampiyonası’nda yarışacak olmak benim için çok önemli bir başlangıç olacak. Spordan ayrı kaldığım dönemde tüm yarışları takip ettim. Spor hayatımda çok özel bir döneme adım atıyorum. Hedefim Türkiye Şampiyonluğu, bu hedefe ulaşmak için de sezona iyi bir başlangıç yapmak istiyorum, izleyenlere çok keyifli yarışlar izleteceğimize eminim, herkesi yarışlara bekliyoruz” dedi.

1981 doğumlu Can Artam, yarış kariyerine 1999’da karting ile başladı. 2001 yılında Türkiye Turing Şampiyonası’nda yarıştı. Aynı yıl içinde Amerika Formula Dodge Şampiyonası’nı kazandı. 2002 yılında Turing Şampiyonası’nın yanında Kuzey Amerika Formula Renault Şampiyonası’na katıldı. Yine 2002 yılında Güney Amerika Karting Şampiyonu oldu. 29 Mayıs 2004’de Imola’da ilk kez Formula 3000 yarışlarına katıldı. Sezon içinde Coloni ve Super Nova takımlarında yer aldı. 2005 yılında GP2 Dünya Şampiyonası’nda yarışan Can Artam, Türkiye’nin ilk Grand Prix pilotu olduğu gibi bir FIA Dünya Şampiyonası’nda bu kategoride puan almayı başarmış ilk ve tek Türk pilottur.

İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde 13 Nisan Cumartesi günü Can Artam’ın yarışacağı Maxi Grubun yarışa başlama saati 18.00. Yarışın 14 Nisan Pazar günü gerçekleşecek 2’inci gününde ise saat 13.00 ve 14.00 saatlerinde start alacak mücadele, 20 tur üzerinden koşulacak.

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir