Türkiye’de Kamyon Yarışları Sezonu Başladı…

İstanbul Park’ta düzenlenen 2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası’nın 13 Mayıs Pazar günü düzenlenen İstanbul ayağında (Istanbul Truck Racing by Renault Trucks) Man marka kamyonunu Goodyear lastikleri üzerinde süren Jochen Hahn ilk zaferini kazandı.

Nefes kesen yarışları izleyen seyircilerle birlikte sezona görkemli bir şekilde start verilmiş oldu. Bu, 2012 sezonunun açılış ayağı ve şampiyona kapsamında Türkiye’de düzenlenen ilk yarıştı. Tüm katılımcılara Goodyear Kamyon Yarışı lastikleri sağlayan Goodyear, serinin tek onaylı lastik tedarikçisi ünvanını taşıyor.

Hahn Racing takımı Man marka kamyonu ile Alman pilot Jochen Hahn İstanbul’daki dört yarışın dördünde de damalı bayrağı ilk sırada görürken, yarışların sonunda ikinciliği CEPSA takımından yine Man marka kamyonu ile İspanyol yarışçı Antonio Albacete aldı.  Bu sonuçlar, 2012 sezonunda şampiyonanın ilk galibinin ve 20 Mayıs’ta sonraki yarışın düzenleneceği Misano, İtalya’ya lider olarak gidecek yarışçının Alman Jochen Hahn olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’deki en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear Lastikleri T.A.Ş., yarış pistinde düzenlenen ve sürücüleri ve operatörleri lastikleri ve teknolojileri hakkında bilgilendiren     aktiviteleriyle kamyon yarışında aktif olarak yer aldı.

İstanbul Park, Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası için kullanılan ve 2011 yılında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan iki yarış pistinden birisidir. Diğer pist ise Nürburgring, Almanya’da bulunuyor. 2005 yılında hizmete açılan ve trafiğin saat yönünün tersine işlediği çok az sayıdaki pistten birisi olma özelliği taşıyan İstanbul Park, motor sporları birincil yetkilisi Bernie Ecclestone tarafından “dünyanın en iyi pisti” olarak da nitelendirilmişti.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...