Skoda şampiyon

Skoda, Uluslararası IRC Şampiyonasında double yaparak şampiyon oldu. Skoda, üreticiler kategorisinde geçen yılın ardından bu sene de ödüle layık görülürken, Fabia S2000 pilotları da sürücüler kategorisinde ödüllendirildi.

Skoda ve Fabia S2000 sürücüleri 2011 Uluslararası Ralli Şampiyonası IRC’de onurlandırıldı. Skoda, üreticiler kategorisinde ödül alırken, Andreas Mikkelsen Fabia S2000 ile sürücüler kategorisinde ayrıca ödül alma başarısı gösterdi. Skoda aynı ödülü geçen sene de almaya hak kazanmıştı.

Ayrıca Juho Hanninen ve Mikko Markkula ile yarışan Redbull Skoda takımı, SWRC kategorisinde ilk kez dünya şampiyonluğu ünvanını elde ederek başarılarını taçlandırdı. Motor sporlarında 110. Yılını kutlayan Skoda, böylece tarihinin en başarılı sezonunu yaşamış oldu.

Skoda Motorsporları Başkanı Michal Hrabanek, 2011 yılının Skoda için fantastik bir sene olduğunu belirterek “IRC’de üreticiler kategorisindeki geçen yılki zaferimizi tekrarladık. Andreas Mikkelsen, Fabia S2000 ile sürücüler kategorisinde ve Juho Hanninen ve Mikko Markkula SWRC’ deki ilk dünya şampiyonu ünvanını kazandılar. Bununla birlikte 4 ulusal şampiyonada zafere uzandık. Bu sezon kesinlikle başarılıydık ve takım olarak çalışmalarımızın ödülü olan bu başarıyı hak ettik” dedi.

Skoda, Yüce Auto sponsorluğunda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda pistlerdeki yerini alırken, yılı ikincilik kürsüsünde tamamlamayı başardı. Fabia S2000 ile pistlerde boy gösteren Burak Çukurova-Ünal Tezel ikilisi toplam 7 yarıştan oluşan Türkiye Rallisi’nde 2 birincilik, 2 ikincilik ve 2 üçüncülük kazandılar.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...