Sébastien Loeb Ve 208 T16 Pikes Peak Colorado Bulutlarını Hedefliyor!

Her zaman yeni bir mücadeleye atılmaya hazır dokuz dünya ralli şampiyonluğu sahibi Sébastien Loeb ve Peugeot Sport, 30 Haziran’da Pikes Peak Uluslararası Yokuş Tırmanışı’nda yarışacaklar. Fransız sürücü Peugeot Sport tarafından özel olarak tasarlanarak hazırlanmış 208 T16 Pikes Peak’in direksiyonunda 4 bin 301 metre rakımda son bulan dünyanın en yüksek yokuş tırmanışında yarışacak. Fransız takımı böylece 1988 ve 1989’daki unutulmaz zaferlerinin ardından, klasik Amerikan yarışına dönmüş olacak.

Üç hafta önce bu iddialı projenin duyurulması motor sporları dünyasında sansasyon yarattı ve artık bu heyecan dolu maceranın sonraki aşamasına gelindi; Sébastien Loeb’in Colorado’da zafer peşinde koşarken süreceği makinenin tanıyalım Otomobilin dış tasarımı üretim modelininkini andırsa da, Peugeot 208 T16 Pikes Peak ünlü Amerikan yarışının kendine özgü ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlandı.

Yarışmanın birincil “Unlimited” sınıfında, yani teknik bakımdan çok fazla serbesti tanıyan bir kategoride yarışacak 208 T16 Pikes Peak’te hiçbir masraftan kaçınılmadı. Mühendisler otomobilde, Indy 500’den sonra ABD’nin en eski yarışı ve son derece kıvrımlı, yüksek rakımlı parkuru nedeniyle benzersiz bir kokteyl olan bu efsanevi yarışmanın belirgin özelliklerine uygun değişiklikler yaptı.

Bununla birlikte, Peugeot 1988 ve 1989’da sırasıyla Ari Vatanen ve Robby Unser ile ardı ardına zafer kazanan 405 T16 ile “Bulutlara Yarış” adı verilen yarışta kazandığı kayda değer deneyime güveniyor. Vatanen’in yankı yaratan başarısını kutlamak için çekilmiş “Climb Dance” filminden çok etkilenenler arasında Sébastien Loeb de var.

Neredeyse on yıl boyunca Dünya Ralli Şampiyonası’na hakim olduktan sonra dünya sınıfındaki rallilere katılmayı geri plana atan Sébastien Loeb, şimdi yeni zorluklara meydan okumak istiyor. Sürücü bu yılki GT Dünya Serisi’ne katılmasının yanı sıra meşhur Pikes Peak Yokuş Tırmanışı’na katılma ve bir kopilot yardımıyla yarışın 156 virajını keşfetme fırsatını da kaçırmadı. Fransız sürücünün aynı zamanda 20 kilometreden kısa mesafede yaklaşık bin 500 metre gibi insanın gücünü tüketen bir irtifa farkıyla başa çıkarak 4 bin 301 metre rakımda bulunan bitiş çizgisine ulaşması gerekecek!

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir