Scuderia Ferrari Formula 1 aracı F138’i tanıttı…

Formula 1 yarışlarında 60 yılı aşkın süredir Shell’le teknik ortaklık yapan Scuderia Ferrari’nin en yeni, tek koltuklu Formula 1 aracı “F138”, İtalya’nın Maranello kentinde tanıtıldı. Fernando Alonso, Scuderia Ferrari ve Shell’in F138 üzerinde gerçekleştirdikleri aylar süren çalışmalar sonucunda üçüncü kez dünya şampiyonu ünvanını kazanmayı umduğunu söyledi.

Motorsporları meraklıları tarafından heyecanla beklenen ve 2013 Formula 1 sezonunda Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın kullanacağı Scuderia Ferrari’nin yeni aracı “F138” ilk kez uluslararası gazetecilerden oluşan kalabalık bir gruba tanıtıldı.

Etkinliğe aralarında Luca di Montezemolo (Ferrari Başkanı), Stefano Domenicali (Scuderia Ferrari Takım Yöneticisi), Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın da bulunduğu misafirler katıldı. Geçen sezon Drivers’ Championship’te (Pilotlar Şampiyonası) zaferi kıl payı elinden kaçıran Alonso, bu sezon hem Scuderia Ferrari hem de Ferrari’nin teknik ortağı Shell’in F138 üzerinde gerçekleştirdikleri aylar süren çalışmalar sonucunda üçüncü kez dünya
şampiyonu ünvanını kazanmayı umduğunu söyledi.

F138, özel olarak Formula 1 yarışlarında yer almak için üretilen 59’uncu otomobil olma özelliğini taşıyor. Aracın
ismi bulunduğumuz yılın ve otomobildeki silindir sayısının bir birleşimi. Üretici, bu şekilde 2013’de sekizinci ve son kez kullanılacak olan V8 motora gönderme yapıyor.

Otomobil, geçtiğimiz yıl ile neredeyse aynı olan tüm teknik ve sportif spesifikasyonlarına uygun şekilde üretildi. Bu nedenle F138, temel tasarım prensibi açısından F2012’nin geliştirilmiş bir versiyonu olarak değerlendirilebilir ancak araçtaki her parça, performansı en üst seviyeye çıkarmak için elden geçirildi. Aracın geçtiğimiz sezon dayanıklılığı ile ön plana çıkan özellikleri ise muhafaza edildi.

Shell ve Ferrari ortaklığı, 500 yarışı geride bıraktı

İki marka arasındaki ortaklık, Shell’in Enzo Ferrari’ye yakıt ve madeni yağ sağladığı 1929 yılından beri devam ediyor. Shell ve Ferrari 1950’deki ilk Formula1 yarışında da birlikte yer aldılar ve geçtiğimiz sezon teknik ortaklıklarının 500. yarışını kutladılar. Shell ile olan teknik ortaklık; genel performansın artırılması, motorun ömründe iyileştirme ve aynı zamanda yakıt tüketimini azaltmaya yönelik olarak, yakıt ve madeni yağlar alanlarında gelişmeler sağladı.

Scuderia Ferrari Takımı Yöneticisi Stefano Domenicali iş birliğine ilişkin olarak, “En başından beri Ferrari’yi destekleyen uzun dönem partnerimiz Shell’e teşekkür ediyorum. Shell bize daha fazla beygir gücü sundu ve gelecek yıllar için de daha fazlasını istedik” dedi.

Shell Global Sponsorluklar Müdürü Richard Bracewell ise yeni araçla ilgili olarak şunları söyledi: “Otomobil
şahane gözüküyor ve pistte performansını görmek için sabırsızlanıyoruz. Shell, F138 için yüksek performanslı yakıt ve madeni yağ geliştirme sürecinde Scuderia Ferrari ile her adımda oldukça yakın iş birliği yaptı. Önümüzdeki sezonda takımın neler yapacağı konusunda çok heyecanlıyız.”

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir