Pirelli, Avrupa Gp’sine Yumuşak ve Medium Lastiklerle Çıkıyor

Heyecanlı geçen Kanada GP’sinin ardından Pirelli, takımlar ve F1 tutkunları 24-26 Haziran tarihlerinde Valencia’da koşulacak olan Avrupa Grand Prix’sine odaklanmış durumda. Pirelli, Türkiye’deki “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği ve ilk kez Kanada’da kullanıma sunduğu yeni medium lastiği ilk yarışına çıkarmanın heyecanı içerisinde. Avrupa GP’si 26 Haziran 2011 Pazar günü Türkiye saati ile 15:00‘te koşulacak.

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, ilk kez Kanada GP’sindeki serbest antrenmanlarda test ettiği yeni beyaz renkli medium lastiğini, Valencia’da koşulacak olan Avrupa Grand Prix’sinde görücüye çıkıyor. 24-26 Haziran 2011 hafta sonu koşulacak Avrupa GP’sinde yeni medium ve yumuşak lastikler takımların kullanımına sunulacak.

Sezon öncesinde Valencia’da birçok özel test gerçekleştiren Pirelli, Avrupa GP’si için beyaz renkli medium lastikleri temel lastik olarak sunarken, sarı renkli yumuşak lastiği opsiyon olarak sunuyor. 2008 yılında oluşturulan ve modern mimarisiyle dikkat çeken kent içinde yer alan Valencia pisti 5.419 metre uzunluğa sahip. Valencia aynı zamanda Monako ve Kanada’nın ardından sezonun üçüncü cadde pisti olma özelliğiyle de öne çıkıyor. Son derece düzgün bir yüzeye sahip olan Valencia pisti tam gaz gidilen uzun düzlüğü takip eden keskin dönüşleriyle lastikler üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor. Formula 1 sezonunun en çok viraja sahip pisti olan Valencia’da 25 viraj yer alıyor. 57 tur koşulacak olan Avrupa GP’sinde hava sıcaklığının 29 derece civarında ve pist sıcaklığının ise sezonun en yüksek seviyede olması bekleniyor.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Bu sezon son derece heyecan verici ve bir o kadar ad keyifli cadde yarışları izledik. Özellikle Kanada, yağmurun da etkisiyle bu sezonun en heyecan verici yarışı olarak öne çıktı. İzleyicinin geçiş imkanının az olduğu Valencia’da da benzer bir heyecana tanıklık edeceğine inanıyorum. Zeminin tipi, yol şartları, hava şartları ve de en önemlisi hava sıcaklığı zor bir yarışa işaret ediyor. Tüm bu zor şartları göz önüne alarak yeni medium ve yumuşak lastiğimizi takımların kullanımına sunuyoruz. Böylece önceki yarışlarda olduğu gibi takımlar farklı stratejiler belirleyebilecek, ki bu da heyecanın artması anlamına geliyor. Yeni beyaz renkli medium F1 P

Zero dayanıklılığıyla öne çıkıyor”derken, Hispania Racing Team pilotu Vitantonio Liuzzi ise “Sadece uzun ve zor bir pist olmakla kalmayan Valencia aynı zamanda teknik anlamda da nitelik gerektiren bir pist. Görüş açısı düşük virajlarda fren noktasını belirlemem ve bir geçiş noktası yakalamak oldukça güç. Ani frenaj ve keskin dönüşlerde önem kazanan yol tutuş kadar lastikleri korumanın da önemi büyük. Valencia lastiklerin dayanıklılığını test edecek önemli bir sınav niteliği de taşıyor“diyerek lastiklerin öneminin altını çizdi.

24-26 Ağustos 2011 hafta sonunda Valencia kent pistinde gerçekleştirilecek olan Avrupa Grand Prix’si Pazar günü Türkiye saati ile 15:00’te koşulacak.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir