Peugeot 208 T16 Pikes Peak Zirveye ulaşmak için kilogram başına 1 beygir güç!

875 kilo için 875 beygir, 4 tekerlekten çekiş, benzersiz bir aerodinamik… Peugeot Sport, 2013 Pikes Peak Uluslararası Yokuş Tırmanışı (30 Haziran) için Sébastien Loeb’e olağanüstü güçlü bir motor sağlama yolunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmadı. Son on yıldır dünya ralli camiasında hakimiyetini kurmuş olan Loeb, 208 T16 Pikes Peak ile ‘Peak’in Kralı” olmaya çalışacak. Bu araç, 875 beygir gücüyle dengeleri altüst edebilecek bir faktör teşkil ediyor. Üstelik ağırlığı da sadece 875 kilo! Dört tekerlekten çekişli ve ayrıca benzersiz bir aerodinamiğe sahip.

Yarış otomobili tasarımcılarının görevi, bir bakıma, ağırlık, karoseri biçimleri, motorun büyüklüğü ve konumu gibi alanlarda yönetmeliklerin dayattığı kısıtlama ve sınırlamalarla mücadele etmektir. Bu şüphesiz aynı zamanda heyecan verici bir sınavdır. Ama zaman zaman insanı çok hayal kırıklığına uğrattığı da olur. Aslında, mühendislerin, ruhlarının derinliklerinde, tek bir arzusu vardır: kuralları bir tarafa bırakıp, kafalarındaki tek hedef olan mutlak performansın peşinde, olabilecek en iyi makineyi sınır tanımadan tasarlamak.

Pikes Peak Yokuş Tırmanışı, dünyada, her mühendisin içinde yatan canavarı serbest bırakma fantezisini hayata geçirme imkanı veren tek yarıştır! Meşhur “sınırsız” olma özelliğiyle, bu yarışın adını duymak bile her tasarımcının heyecandan ürpermesi için yeterlidir. “Pikes Peak için bir otomobil tasarlamak için yola çıktığınızda, tek sınırınız kendi hayal gücünüzdür” diyor yüzünde bir gülümsemeyle Jean-Christophe Pallier, 208 T16 Pikes Peak projesinin sorumluluğunu üstlenmiş olan Peugeot Sport mühendisi. “Bu aracın tasarımını yapmak, son derece ödüllendirici bir tecrübe oldu. Her ne kadar yine ‘zaman’ faktörünü dikkate almak zorunda olmuş olsak da…”

Colorado tepesi tırmanışında ulaşılan baş döndürücü yükseklikler, eşi benzeri olmayan bir teknik sınav niteliğinde: motorların seyrelmiş havada mümkün olduğu kadar serbestçe solumalarını sağlamak söz konusu. “Normal hava emmeli bir motorda, esas olarak, tırmandığınız her 100 metrede mevcut gücün yüzde birini kaybedersiniz” diye bilgilendiriyor Peugeot Sport Müdürü Bruno Famin. Bu, dikkate alınması gereken temel parametrelerden biri, çünkü bu yarış 2,865 metre yükseklikte başlayıp 4,301 metrede bitiyor! Bazı motorlar, daha başlama çizgisine gelmeden, otomatik olarak potansiyellerinin yüzde 30’unu kaybediyorlar. Bu nedenle, güçlü bir motora sahip olmak son derece önemli çünkü Sébastien Loeb’in o gün güç eksikliği yaşamak gibi bir lüksü yok.

Peugeot Sport’un bu soruna bulduğu çözüm, dayanıklılık yarışları için tasarımlanmış olan bi-turbo V6’nın bir türevi olan bir motor olmuş. Motor kapağının altındaki bu 875 beygir gücü ile 208 T16 Pikes Peak, tek koltuklu bir Formula 1’den bile daha fazla güç üretecek! Bu aracın, şimdiye kadar defalarca dünya şampiyonu olmuş olan Loeb’in hayatında kullandığı en güçlü araç olacağını söylemeye gerek yok. Bu, motor sporlarının en uç noktası olacak. Özellikle, Pikes Peak Yokuş Tırmanışı’nda pistlerin geleneksel öğesi olan koruma parmaklıklarının yerinde uçurumlar olacağını düşünürsek!

Peugeot Sport, bulutlara ulaşma iddiasını gerçekleştirmek için, Sébastien Loeb’e özellikle hafif bir araç vermeye özen gösterdi. “Aracı hafiflete hafiflete sonunda 875 kg’ye indirdik” diyor Jean-Christophe Pallier. “Böylece, 1:1 gibi büyülü ve sembolik bir güç/ağırlık oranı elde etmiş olduk!”. Bu arada, otomobile mümkün olduğu kadar çevik bir direksiyon hakimiyeti kazandırmak için, boru çatkılı makinenin ağırlık dağılımı da dikkatle ayarlandı. Motor arka-orta konumda yer alıyor – tıpkı 1980’lerin meşhur Grup B ralli araçları ve dayanıklılık yarışı prototiplerinde olduğu gibi.

208 T16 Pikes Peak, birçok alanda, Le Mans’ta 24 Saat yarışını kazanan 908 ile ortak genlere sahip. Nitekim, geçen yılın Pikes Peak yarışı, ilk kez, tümüyle asfalt bir yolda yapıldı. Dolayısıyla, Peugeot Sport tarafından tasarımlanan makine, hemen hemen tümüyle bir dayanıklılık yarışı prototipi niteliğinde. Ortak noktalar arasında, dingil takımı, frenler ve aerodinamik özellikler yer alıyor. Hava girişi ve iki metre genişliğindeki gösterişli arka kanat, bu aerodinamik özellikler arasında. Söz konusu arka kanat, ilk olarak 908 HDi FAP’ın birinci neslinde kullanılmıştı. Ne yazık ki, stoklarda daha büyük genişliğe sahip bir seçenek yoktu!

Yine Le Mans otomobillerinde olduğu gibi, 208’in aerodinamik donanımına da özenle ince ayarlar yapıldı. “Verimli aerodinamiğin rakiplerimizin bir adım önünde olmamıza imkan vereceğine inanıyoruz” diyor Jean-Christophe Pallier. “Tırmanma esnasında erişilen hızlar saatte 50 – 240 kilometre arasında ve saatte 100 kilometreden itibaren aerodinamik kilit bir rol oynuyor.” 208 T16 Pikes Peak’in simgesi haline gelmiş olan arka kanat ile ön kesici, müthiş etkileyici görünümlerinin yanı sıra, aynı zamanda son derece etkililer de. Ayrıca, otomobile, tam bir canavar görünümü kazandırıyorlar. Bu arada, her ne kadar göze görünmese de, aracın taban altı tasarımı, otomobilin aşağı doğru bastırma gücünün neredeyse yarısını üretiyor.  Ve, en az bütün bunlar kadar önemli olan son bir husus: Peugeot 208 T16 Peak, özel üretim Michelin lastiklere sahip. Bunlar, dört çekişli tekerlere paha biçilmez bir grip (yol tutuş) kazandırıyor. Sébastien Loeb’in, ralli tarihinin bu en başarılı pilotunun, Colorado’nun bulutlarına ulaşmak için aşması gerekecek 156 virajı bir bir alt ederken motor sporları için üretilmiş otomobiller içinde şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en başarılı amaca-yönelik mühendislik çalışmalarından birinin ürünü olan bu aracın çok faydasını göreceği muhakkak.

Teknik Fiş – 208 T16 Pikes Peak :

MOTOR

TipiV6 bi-turbo
Silindir   hacmi3,2 l
Supap   sayısı24
YerleşimiArka ortada
Silindir   sayısı6 V 60°
Gücü875 hp
Torku90 mkg
Maksimum   devir7800 tr/mn
Azami hız240 km/s
0 – 100 km/h1’’8
0 – 200 km/h4’’8
0 – 240 km/h7’’

AKTARMA

Aktarma   modu4 x 4
Vites   kutusuBoyuna   konumlu 6 ileri yarı otomatik direksiyondan kumandalı

ŞASİ

GövdeÇelik boru
KaroseriKarbon

YÜRÜYEN AKSAM / FRENLER / DİREKSİYON

SüspansiyonÇift üçgen salıncaklı ve iticili / 4 köşede deviricili
YaylarBurulma çubuklu
AmortisörlerBasınçlı
Viraj demiriÖnde ve arkada
DireksiyonHidrolik asistanslı direkt
FrenlerÇift hidrolik devreli, hafif alaşım yekpare kaliperli
DisklerÖnde ve arkada hava kanalcıklı karbon
 Ön diskler:   380 mm
 Arka diskler: 355 mm
Jantlar18×13 / F1 teknolojili özel magnezyum
LastiklerMichelin 31/71/18

BOYUTLARI

Uzunluk4.500 mm
Genişlik2.000 mm
Yükseklik1.300 mm
Ön dingil   çıkıntısı1.690 mm
Arka dingil   çıkıntısı1.690 mm
Dingil   mesafesi2.695 mm
Kanat2.000 mm
Depo   kapasitesi40 l
Ağırlık875kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir