Perde İzmir Park’ta Kapandı

İzmir Park, bu hafta sonu final yarışı ile 2013 Türkiye Pist Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.
Türkiye Pist Şampiyonası 6. Ayak Yarışları 09-10 Kasım’da İzmir Park’ta koşuldu. Ülkü Motorsport, Borusan Otomotiv Motorsport ve Loft Oil T-Max Racing Team takımları pilotları arasında yaşanan şampiyonluk mücadelesi sezonun son yarışında büyük çekişmelere sahne oldu.
Cumartesi günü antrenmanlar ve sıralama turlarıyla başlarken önce Can Artam’ın pist rekoru kırması ve ardından sıralama turlarında Ümit Ülkü’nün 53.445’lik derecesiyle kırılması zor bir rekora imza atması yarışın ne kadar çekişmeli geçeceğini gösteriyordu. Günün ilk yarışı Süper Grup ile başlarken ETCC’de yarışan İsviçreli misafir pilot Peter Rikli ve Honda Type-R yarış aracı yoğun ilgi gördü. Yarış boyunca mücadelenin devam ettiği Süper Grupta Honda Type-R ile Peter Rikli birinci, aynı araçla Ümit Ülkü İkinci, BMW 3.20 ile Kaan Gürgenç üçüncü oldu. Süper Grubun ardından Maxi grup ile günün en çekişmeli yarışına start verildi. Yarışı Porsche GT3 aracı ile Ümit Ülkü birinci bitirirken, Can Artam BMW M3 ile ikinci, Adem Seçilmiş Porsche GT3 ile üçüncü oldu.
Pazar günü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk için saat 09:05’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tüm pilot ve yarışta görevli ekibin tam kadro olduğu bu duygusal ve anlam yüklü anma törenin ardından Süper Grup 2. Yarışa start verildi. Süper Grup’ta 3 takımdan toplam 9 pilot yarıştı. Arka sıralardan start alan Peter Rikli ikinci yarışta da birinciliği almayı başardı. İlk yarıştaki gibi ikinciliği Honda Type-R Yarış aracıyla Ülkü Motorsport’tan Ümit Ülkü aldı. Üçüncülüğü ise Borusan Motorsport’tan tecrübeli pilot Aytaç Biter aldı.
Günün 2. yarışı Dizel ve 1600 Grup Yarışı’ydı. Dizel Kategorisi’ndeki kıyasıya rekabette yıldız isim, tek bayan pilot Onur Karakaş’tı. Dizel Grup’ta birinciliği Ülkü Motorsport’tan Berk Ulu, ikinciliği Loft T-Max Racing Team’den Ahmet Efe Hatunoğlu ve üçüncülüğü ise bu yarışlarda Maxi Grup’ta da yarışan Ülkü Motorsport Takımı’ndan Galip Atar aldı. 1600 Kategorisi Yarışları’nda birinciliği Ülkü Motorsport’tan Egemen Çivicioğlu ve yine aynı takımdan ikinciliği Mehmet Yeğen aldı.
Günün son yarışı ve en çekişmeli yarışı şüphesiz Maxi Grubun 2. Yarışı’ydı. Cumartesi gerçekleştirilen ilk yarış derecelerine göre tersten startta yer alan tecrübeli pilotlar, start anı itibarıyla ilk sıradaki yerlerine geçebilmek için müthiş bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede Borusan Otomotiv Motorsport’tan Can Artam’ın, Bilal Saygılı’yla teması sonucu, spin atan Bilal Saygılı’ya Ümit Ülkü’nün çarpması sonucu bu iki isim aracındaki hasar yüzünden yarışa erken veda etmek zorunda kaldı. Kaza sonrası Can Artam’ın yarışa dönme çabaları sürerken, Artam komiserler kararı ile tarafından diskalifiye edildi. Maxi Grup 2. Yarışı’nda Ülkü Motorsport Takımı’ndan genç yetenek Ali Özerinç damalı bayrağı gören ilk pilottu. İkinciliği alan isim aynı takımdan Adem Seçilmiş olurken üçüncülü yine Ülkü Motorsport Takımı’ndan Ahmet Mutlubaş aldı.
Dereceye giren sporculara ödüllerini; İzmir İl Gençlik Spor Müdürü Metin Kaplan, TOSFED Başkanı Metin Çeker ve TOSFED Genel Sekreteri Mete Bayrakçı takdim ettiler. Kısa bir konuşma yapan TOSFED Başkanı Metin Çeker, otomobil sporlarına verdiği destek ve kazandırdığı yeni isimlerden dolayı Ümit Ülkü’ye teşekkür etti.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir