Michelin, İspanya Rallisi ile birlikte WRC tarihindeki 262’nci zaferini kazandı

2013 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın sondan bir önceki ayağı olan İspanya Rallisi’nde yine Michelin rüzgarı esti. Michelin işbirliği ile yarışan Volkswagen takımı Polo R WRC yarışlarda farkını bir kez daha herkese kanıtlayarak zafere ulaştı. Volkswagen WRC İspanya’da gösterdiği performans sayesinde “En İyi Üretici Firma” ünvanına da sahip oldu.

Hem çakıl hem de asfalt zemini bir arada barındırmasından dolayı WRC’nin en zorlu ayaklarından biri olarak bilinen WRC İspanya ayağı, 2013 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na damgasını vurdu. Her yıl zorlu zemin koşulları ile pilot ve izleyicilere harika anlar yaşatan WRC İspanya Rallisi, Michelin’in yüksek performans lastikleri ile daha da heyecanlı hale geliyor. Böylece Michelin ve Volkswagen’in pistteki mükemmel uyumuna sahne olan yarışlarda heyecan ve coşku bir arada yaşandı.

Michelin işbirliği sayesinde Fransa Alsace Rallisi’inde “En İyi Pilot” ve “En İyi Yardımcı Pilot” ünvanlarını elde eden Volkswagen ekibi, yarış sonrasında aracının da ‘En İyi Üretici Firma’ seçilmesini sağladı. Michelin ise 1973 yılından beri katıldığı WRC’deki 262’nci zaferini kazanmış oldu.

Yarışlar boyunca Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia ikilisinden oluşan Volkswagen ekibi asfalt etaplarda Michelin Pilot Sport H2 lastikleri kullanırken; çakıl yollarda ise Michelin Latitude Cross H2 lastiklerini tercih etti. Polo R WRC ile yarışan ikili etkinliğin zorlu etaplarında yarışta geriye düşerken asfaltta tercih ettikleri sert bileşenli Michelin Pilot Sport H2 sayesinde kilometre başına yaklaşık saniyenin onda ikisi oranında zaman kazandı. Michelin lastikleri her iki zeminde karşılaştıkları zorlu koşullarda üstlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirirken Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia’nın zafer kazanmasına da en büyük katkıyı sağladı.

Michelin lastikleri zafere büyük katkı yaptı

Zaferin ardından Michelin Ralli Programları Müdürü Jacques Morelli, Michelin’in İspanya WRC için toplam 1450 adet lastik tedarik ettğini vurgulayarak, şunları söyledi: “15 kişilik uzman ekibi ile yarışlarda hazır bulunan Michelin, Pilot Sport asfalt lastiğinin sert versiyonu olan H2 ve yumuşak versiyonu olan S2 ile yer aldı. Çakıl zemin için ise Michelin Latitude Cross’un sert zeminler için H2 ve yumuşak zeminler için S3 versiyonlarının tedariğini üstlendi.”

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir