Laguna’da kupa yok ama büyük bir heyecan var

Bu hafta sonu düzenlenecek Red Bull US Grand Prix’te Moto2 ve Moto3 yok ama onları aratmayacak kadar fazla Rookie başarısı olabilir. Dünya çapındaki GP’lerin çoğunda eski Rookie’ler Moto3 ve Moto2 sınıflarında yarışıyor, Luis Salom da Moto3 Dünya Şampiyonası’nda lider durumda.

Laguna Seca’da Red Bull MotoGP Rookies Cup olmamasına rağmen GP’de birçok eski ve yeni Rookie bulunuyor. Şu an Rookie olan 16 yaşındaki Los Angeles’lı Joe Roberts Super Sport 600 yarışına katılırken eski Rookies Cup şampiyonları Jake Gagne ve JD Beach de Daytona SportBike kategorisinde yarışıyorlar.

Gagne GoPro için hazır

GoPro Daytona SportBike yarışına geçen hafta sonu Mid-Ohio’daki rauntta her iki yarışta ikinci ve üçüncü olan Beach ile Gagne’in ikisinin de katılması muhtemel görünüyor. İki sürücü RoadRace Factory takımı adına yarışıyorlar ve Laguna’da oldukları için çok heyecanlılar. California’nın Ramona kentinden gelen 19 yaşındaki Gagne, “Bu muhteşem bir yarış, dev bir seyirci topluluğu önünde yarışmak harika bir duygu,” diyor. “Sanırım Laguna’da hem ben, hem motosikletim çok iyi iş çıkaracağız. Geçen yıl oldukça iyiydi (5. oldum), bu yılki yarışı iple çekiyorum ve başladıktan sonra hemen havaya gireceğime inanıyorum.”

“Yeniden Grand Prix’ye katılmak çok güzel, o her hafta sonu padokta GP yıldızlarıyla birlikte olmak Rookies Cup’ın en iyi yanlarından biriydi. Rookies Cup’ta geçirdiğim yıllar çok güzeldi ve o sayede iyi bir sürücü oldum, yarışmaya orada başladım, orada çok şey öğrendim ve yarışlara alıştım,” diye sözlerini tamamlayan Gagne 2010’da Red Bull MotoGP Rookies Cup şampiyonu olmuştu, şimdiyse SportBike sıralamasında başka bir eski Rookie olan Cameron Beaubier’in arkasında ikinci sırada yer alıyor. Bu sezon on yarış daha yapılacak.

Beach geçmişi
hatırlıyor

Sıralamada üçüncü sırada Gagne’in takım arkadaşı JD Beach yer alıyor. Beach 2007 Red Bull MotoGP Rookies Cup’ta şu anki Moto3 Dünya Şampiyonası lideri Salom’u yenilgiye uğratmıştı. Kentucky’nin Philpot kentinden gelen 21 yaşındaki sporcu da Gagne gibi Cup’ta geçirdiği yılların onun için çok önemli olduğunu söylüyor. “Rookies Cup bana yarış hakkında çok şey öğretti, çünkü hepimiz aynı motosikletleri kullanıyorduk, bu yüzden gerçekten iyi sürmemiz gerekiyordu. Ayrıca bence bize kendimizi nasıl sunmamız gerektiğini de öğretti, çünkü hepimizin iyi görünmesi ve yarışlardan sonra yarış raporları yazmak gibi bazı şeyler yapması gerekiyordu, yani bize sadece iyi birer yarışçı olmayı değil, sponsorlarla iyi ilişkiler kurmak gibi şeyleri de öğretti.”

Roberts ileriye bakıyor

Şu anda yedinci sezonunda olan Rookies Cup genç yarışçılar yetiştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri olan Roberts bu yıl seride üçüncü yılını geçiriyor ve doğal olarak kariyerindeki bir sonraki adımı düşünüyor. Cup yarışları arasında Haziran’daki Barber Motorsports raundunda California Superbike Okulu ve Roadracingworld.com adına M4 Team Hammer Honda CBR600RR ile ilk defa SuperSport600’a katıldı ve hafta sonuna damgasını vurdu. Her antrenmanda ve sıralama turunda en hızlı sürücü oldu, her iki yarışı kazandı ve sınıf tur rekorunun altındaydı. 250 cc’lik tek silindirli Moto3’ten dört silindirli 600 cc’lik bir supersport makinesine geçtiği düşünülürse hiç fena değil.

Takım Sahibi John Ulrich etkilendi: “O şu ana kadar beraber çalıştığım 16 yaşındaki sürücülerin en etkileyicisi. Takıma tamamen kendini veriyor ve her zaman görevine konsantre oluyor ve başka bazı sürücüler gibi etrafta dolaşma eğilimine girmiyor.”

Roberts Laguna’da bir kere daha o %100 konsantrasyona ihtiyaç duyacak. Artık motosikleti tanıyor, ama pist yeni. M4 Team Hammer takımında yine eski bir Rookie olan Benny Solis ile takım arkadaşı olan Roberts, “İki yıl önce bir 125 ile iki kere oradan geçtim, ama sağanak yağmur yağıyordu, pistte su ve çakıllar akıyordu, bu yüzden pisti yeniden öğrenmem gerekiyor,” dedi.

Farklı bir zorluk seviyesi

Pist değişimi muhtemelen motosikleti de etkileyecek. Roberts bu durumu şöyle açıkladı: “Tamamen farklı bir pist olan Barber’dan geldiğimiz için bazı değişiklikler yapmamız gerekebilir, ama gerçekten harika bir takımımız var ve ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar, bu da çok yardımcı oluyor.” Sürücü arıca ABD’deki yarışları biraz farklı bulduğunu da söyledi. “AMA’da yarışan biri olarak padoktaki diğer sürücülerin bazılarından daha saldırgan olduğumu söyleyebilirim, mücadele etmem gereken sadece iki ya da üç kişi var. Rookies oldukça sıra dışı, herkes birbirine çok yakın, aynı beceri seviyesinde ve ayrıca çok zekice yarışıyorlar. Bir Rookies Cup yarışında tek bir hata yaparsam muhtemelen on sürücü beni geçecektir.”

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir