Kamyonlar, İstanbul Park’ta piste çıkıyor

Avrupa’da Formula 1’den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan “FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası”, bu yıl ilk kez İstanbul’da start alıyor. Kamyon Yarışı Organizasyonu (TRO) ile işbirliğinin 2012 sezonunda da devam edeceğini açıklayan Goodyear, şampiyonada katılımcılara kamyonları için yarış lastikleri tedarik eden tek marka olacak.

110 yıldır dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear, Avrupa’da  Formula 1’den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışlarında “Resmi Tek Lastik Tedarikçisi” oluyor.

Avrupa’da büyük ilgiyle takip edilen ve Türkiye’de ilk kez bu yıl düzenlenen FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC), 11-13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Park’ta koşulacak. Toplam 9 tur boyunca aksiyonu hiç kesilmeden büyük bir çekişmeye sahne olması beklenen kamyon yarışlarının Türkiye’de de büyük ilgi göreceği öngörülüyor.

Avrupa’da Formula 1’den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışları için Goodyear, “Avrupa Kamyon Yarışı” serisi düzenleyiciliğini yürüten TRO (Truck Race Organization-Kamyon Yarışı Organizasyonu) ile işbirliğinin 2012 sezonunda da devam edeceğini açıkladı. Bu işbirliği kapsamında TRO bu yıl tüm katılımcılara, FIA şampiyonası onaylı “Goodyear Yarış Lastikleri” tedarik edecek ve tam destek hizmeti sağlayacak.

Heyecanda 28. yıl

Ülkemizde ilk kez bu yıl gerçekleştirilen şampiyonada, Türkiye’nin dışında İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Belçika olmak üzere, 9 ülkede toplam 11 yarış yer alıyor. 1984’te İngiltere’de başlayan kamyon yarışları, daha sonra “Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)” bünyesinde “Avrupa Kupası” olarak koşulmaya başlamıştı. 1990’lı yıllardan bu yana her geçen gün daha da çok ilgi çeken kamyon yarışları, 2005 sezonundan bu yana “FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası” adı altında düzenleniyor.

Kamyon yarışlarında, ülkemizde “Tır Çekicisi” olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Ancak bu araçlar, karayollarında gördüğümüz çekicilerden biraz daha farklı. 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücünde motora sahip olan kamyonların yarış sırasındaki azami süratleri 160 km/s ile sınırlandırılmış durumda…

Şampiyonada, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan 20 civarında kamyon sürekli olarak yarışırken, bir yarışa en fazla 30 kamyon kabul ediliyor.

 

 

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir