İstanbul Park’ta Porsche Heyecanı

Motorsporları tutkunları 7-8 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul Park’ta Porsche sesleriyle keyifli dakikalar yaşadı. 7 Mayıs Cumartesi günü akşamı Grid Concept tarafından organize edilen ve BP Ultimate, Castrol EDGE, Doğuş Otomotiv, Michelin, Adidas ve Virgin Radio sponsorluğunda gerçekleşen Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe ile başlayan heyecan Pazar günü koşulan ve ilk kez iki Türk pilotun da start aldığı Porsche Supercup’la devam etti. Cumartesi günü koşulan Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe’ta 1. ve 2. olan Cenk Çeyişakar ve Yadel Oskan Pazar günü koşulan Porsche Supercup’ta tecrübeli pilotlarla mücade ederek ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

 

İkinci sezonuyla pistlerde heyecan fırtınası estirmeye devam eden Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe fırtınası İstanbul Park’ta koşulan yarışla devam etti. Yarış öncesindeki sıralama turları sonucunda 2:02.795 tur zamanıyla pole pozisyonunun sahibi Cenk Çeyişakar olurken, Yücel Özbek 2:03.193 tur zamanıyla ikinci ve 2:03.292 tur zamanıyla Yadel Oskan üçünü cepten start alma hakkını kazandı.

 

Birçok motorsporları tutkununun keyifle izlediği 2. ayak, Cenk ve Yadel’in keyifli mücadelesine sahne oldu. Yarış boyunca çok az bir farkla peş peşe yarışan iki pilottan bitiş çizgisini ilk geçen isim, 25:01. 084 yarış zamanıyla Cenk Çeyişakar oldu. Yadel Oskan ise yarışı çok az bir farkla, 25:01.551 yarış zamanıyla ikinci olarak bitirirken, lastik patlatan Yücel Özbek yarış dışı kaldı. Podyuma çıkma başarısını gösteren son pilot ise 25:19.739 yarış zamanıyla Mürşit Unat oldu.

 

Porsche Supercup’ta 2 Türk pilot

Formula 1 Türkiye GP’si ardından start alan ve 2011 sezonunun başlangıcını İstanbul Park’ta yapan Porsche Supercup, ilk defa iki Türk pilotun katılımıyla start aldı. Geçen yılın Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe şampiyonu Cenk Çeyişakar ve üçüncüsü Yadel Oskan, dünyanın en hızlı Porsche pilotlarıyla birlikte ilk yarışlarına kendi evinde Türk seyircisinin desteğiyle çıktılar. Büyük heyecanın yaşandığı yarış boyunca başarılı bir grafik çizen pilotlarımız Yadel Oskan ve Cenk Çeyişakar bir ilki gerçekleştirerek Porsche Supercup’ın ilk Türk pilotları olarak bizleri gurulandırdı.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir