Infiniti Red Bull Racing Kanada Gran Prix’sinde zafer kazandı

Sebastian Vettel, Kanada Grand Prix’sini 14 saniye farkla kazandı.

Bu birincilik, Infiniti Red Bull Racing’in Kanada’daki ilk zaferi

Kanada’da 2006’dan bu yana ilk Renault motorlu galibiyet

(Renault F1 Takımı, Fernando Alonso)

Mark Webber (Infiniti Red Bull Racing) ve Kimi Raikkonen (Lotus F1 Takımı) yarışı sırasıyla 4’üncü ve 5’inci bitirdi ve bu sonuç ile ilk 10’da üç Renault motorlu F1 aracı yer aldı.

Vettel, Fernando Alonso’nun 36 puan üzerinde zirvede yer alıyor; Raikkonen ise üçüncü sırada.

Renault motorlu otomobiller 2013 senesinde toplam 315 puan topladı; bu da bu yılki tüm puanların %45’ine denk geliyor.

Infiniti Red Bull Racing’ten Sebastian Vettel, Kanada Grand Prix’sinde Renault RS27 V8 motoru ile ezici bir galibiyet elde etti. Zaferlere alışkın dünya şampiyonu, 70 turluk yarışı Ferrari’den Fernando Alonso’nun önünde 14 saniye farkla kazandı ve tüm yarış boyunca beşinci pozisyona gelinceye kadar tüm pilotları geride bıraktı. Vettel, başlangıç çizgisinden itibaren Kanada’daki ilk galibiyetini elde etti ve şampiyonluk yarışında 132 puan elde ederek 96 puandaki Fernando Alonso’nun önünde yer aldı.

Yarışı 4’üncü sırada tamamlayan takım arkadaşı Mark Webber ise Alonso ile yarış boyunca kıran kırana bir mücadele verdi. Avustralyalı sürücü, Giedo van der Garde ile yaşadığı kazada ön kanadının hasar görmesi sonucu pozisyonunu kaybetti. Ardından tekrar toparlanan sürücü maalesef yarışı podyum dışında tamamlayabildi.

Lotus F1 Takımı’ndan Kimi Raikkonen yarışı dokuzuncu sırada bitirdi ve 2012 Bahreyn Grand Prix’sine kadar uzanan kesintisiz puan alma alışkanlığını devam ettirdi. Finli sürücü final turunda kendisini geçerek pozisyon alan Massa ile zorlu bir mücadele yaşadı. Romain Grosjean ise yarışı 13’üncü sırada bitirerek grid slot’ta dokuz sıra yukarıya tırmandı.

Williams F1 Takımı bu sezondaki en rekabetçi genel performansı ortaya koydu. Valtteri Bottas yarışa üçüncü sırada başlama hakkını elde etti. Bu, takım için bu yılki en iyi cep pozisyonu oldu. Bottas, Grand Prix’nin ilk bölümünde ilk 10 içerisinde yarıştı. Fakat birinci pit stop turunda ilk 10’dan çıktı ve yarışı 14’üncü bitirdi. Pastor Maldonado da kazaya karıştığı için aldığı geçiş cezası sonrası yarışı 16’ncı sırada tamamladı.

Charles Pic (Caterham F1 Takımı) 18’inci oldu; Fransız sürücü yarışın sonlarında Marussia’dan Max Chilton’ı geçti. Giedo van der Garde ise kaza sonucu hasar aldığı için 43’üncü turda yarıştan ayrıldı.

Infiniti Red Bull Racing, Ferrari’nin 145 puanla ikinci olduğu markalar şampiyonasında 201 puanla lider konumda. Mercedes ise 134 puanla üçüncü, Lotus F1 Takımı da 114 puanla dördüncü.

Rémi Taffin, Renault Sport F1 Pist Operasyon Direktörü:

“Red Bull’un Kanada’da ilk zaferini bu şekilde elde etmesi bizi çok mutlu etti. Sebastian çok sakindi ve rahat bir şekilde liderliği ele aldı. Bu da bize belli avantajlar sağladı. Bu sayede önümüzdeki yarışlarda bizim için faydalı olabilecek biçimde motor performansını daha verimli yönetebileceğiz. Montreal, şasi-motor paketinin iyi çalışıp çalışmadığını gösteren pistlere iyi bir örnek. Bu şekilde sezonun geri kalanı için pozitif etkiler elde edebiliyoruz. Mark podyumda yer alamadığı için şansızdı; fakat takımın ilk zaferini elde etmesi çok iyi bir sonuç. Ayrıca bu birincilik, 2006 senesinden bu yana Montreal’de bir Renault motorlu aracın ilk galibiyeti özelliğini de taşıyor.”

“Genel olarak ele alındığında ilk 10’da üç adet Renault motorlu aracın olması bizim için iyi bir hafta sonu sonucu oldu. Red Bull ve Lotus şampiyonluğu kovalamaya devam ediyor. Ayrıca, bu yıl mevcut puanların %45’ini elde ettik. Bu da sezonun bu bölümünde son derece etkileyici bir istatistik. Daha pozitif olan bir husus ise güvenilirlik ile performans çok uyumlu oldu. Böylece sezonun ikinci yarısı için iyi bir temel kurmuş olduk.”

 

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir