Hamilton, Pirelli PZero ile ikinci galibiyetine Nürburgring pistinde ulaştı

Pirelli, motorsporlarının en önemli pistlerinden biri olan efsanevi Nürburgring pistine İzmit’te “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği sarı renkli yumuşak ve beyaz renkli orta sertlikte PZero’larla çıktı. Almanya GP’sinin koşulduğu Nürburgring’de gülen isim McLaren pilotu Lewis Hamilton olurken, Ferrari pilotu Fernando Alonso ikinci, Red Bull pilotu Mark Webber üçüncü olarak podyum görme başarısını elde ettiler. Böylece Hamilton, kariyerinin 16. zaferini ve 2011 sezonunun 2. zaferini elde etmiş oldu. Sezon, 29 – 31 Temmuz tarihlerinde Macaristan GP’si ile devam edecek.    

 

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero lastikleri ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, Formula 1 sezonunun en heyecan verici pistlerinden biri olan efsanevi Nürburgring’de sarı renkli yumuşak lastiklerinin yanı sıra beyaz renkli orta sertlikteki lastikleri pilotların kullanımına sundu. Yarış başlangıcında tüm takımların tercihi sarı renkli yumuşak PZero’lar olurken, yarışın ilerleyen bölümlerinde ise takımların tercihi beyaz renkli orta sertlikteki PZero’lar oldu. Farklı pitstop stratejilerinin ve farklı lastik tercihlerinin yarış sonucuna ne kadar etkin olduğu Almanya GP’si sezonun en heyecanlı mücadelelerine Nürburgring pistinde ev sahipliği yaptı. Almanya GP’sinde gülen isim Amerikalı pilot Lewis Hamilton olurken Ferrari pilotu Fernando Alonso ikinci, Red Bull pilotu Mark Webber üçüncü oldu. Hamilton, Almanya’da aldığı galibiyetle 2011 sezonunda ikinci zaferini Pirelli PZero ile elde ederken kariyerinin 16. galibiyetini de almış oldu. Sezonun en popüler ismi Red Bull pilotu Sebastian Vettel ise kendi evinde podyum göremedi ve dördüncülüğe razı olmak zorunda kaldı.

 

Red Bull pilotu Mark Webber yarışa ilk cepten başlarken, McLaren pilotu Lewis Hamilton 2. ve Red Bull pilotu Sebastian Vettel ise yarışa 3. cepten start aldı. Starttan kısa bir süre sonra Webber’i geçen Hamilton yarışın liderliğine oturdu. Sarı renkli yumuşak PZero’larla yarışa başlayan takımlar pistte olduğu kadar pitstop stratejileriyle de kıyasıya bir mücadele içerisine girdiler.

 

Finişe 9 tur kala Hamilton, beyaz renkli orta sertlikteki PZero’larını değiştirmek için son pit stopunu yaptı.  Hamilton’un hemen ardından iki tur sonra Alonso da pit stopunu yaptı ve hızlı bir şekilde yeni PZero beyaz lastikleriyle piste geri döndü. Adrian Sutil ise iki pitstop stratejisini kullanan pilotlar arasında en üst seviyede yer alarak yarışı 6. sırada bitirdi ve bu sezonki en iyi derecesine ülkesindeki Nürburgring pistinde ulaşmış oldu.

 

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Yarışın tamamı pitstop ve lastik stratejilere dayandı, Hamilton, Alonso ve Webber,  pit stopları kendi avantajları için kullanmayı başardılar. Herkes yumuşak ve orta sertlikteki lastikler arasında büyük bir zaman farkı oluşacağını düşünüyordu. Ancak Lewis Hamilton PZero beyaz lastiğe ilk geçen pilot olmasına rağmen yarışı birincilikle tamamlamayı başardı. Bu yarışta birçok farklı stratejiyi tekrardan görme şansına elde ettik, hatta iki pilot son pit stoplarını yapmak için 60. tura kadar beklediler. Serin hava koşulları ve pürüzsüz zeminin birleşimiyle uzun süre sağlam kalan lastikler bazı insanlar tarafından yapılan yeterince dayanıklı olmadıkları eleştirilerinin aksine çok dayanıklı olduklarını kanıtladılar. Bu durum bize Formula 1 takımlarının, ekipmanlarına ne kadar çabuk hakim olabildiğini göstermekle kalmayıp biz lastik üreticilerinin de işinin ne kadar zor olduğunu açıkça gösterdi. Otomobil başına ortalama üç pit stop gördük ve bu da aslında tam olarak bizim hedeflediğimiz stratejiydi.” şeklinde yarışı yorumlayarak lastiklerin önemine değindi.

 

Sezonun bir sonraki yarışı Macaristan GP’si 29 – 31 Temmuz tarihlerinde koşulacak.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir