Eskişehir’de Ralli Zirvesi

2013 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı Battalgazi Rallisi, 76 start ile rekor katılıma sahne oldu. Genel klasman birinciliğini Fatih Kara-Güray Karacar kazanırken, Balkan Ralli Şampiyonası’nda zafer Uğur Soylu-Emir Şahin’in oldu.

2013 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olan, Eskişehir Battalgazi Rallisi, Pegasus Racing’den Fatih Kara/Güray Karacar ekibinin liderliği ile sonuçlandı. Castrol Ford Team Türkiye’nin 2012 Doğu Avrupa Ralli Şampiyonu ekibi Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez’in 12.9 saniye farkla ikinciliği elde ettiği yarışta, podyumun üçüncü basamağında yine aynı takımdan Murat Bostancı/Onur Vatansever yer aldı.

11 yıl sonra yeniden başlayan Balkan Ralli Şampiyonası‘nın da ilk yarışı olma özelliğine sahip Eskişehir Battalgazi Rallisi’nde, Balkan Şampiyonası klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing’den Uğur Soylu-Emir Şahin, Mitsubishi Lancer EVO 9 ile birinciliğin sahibi oldu. Bu klasmanda yarışa Bulgaristan’dan katılan Bulbet Rally Team’den Todor Slavov-Dobromir Filipov Renault Clio R3 ile ikinciliği elde ederken, Octane Team’den Anton Titov-Ventsislav Mirchev Citroen DS3 R3T ile üçüncü oldu.

Rallinin sınıf 2 birinciliğini Fiat Punto S2000 ile Fatih Kara/Güray Karacar kazanırken, sınıf 3 birinciliğini NG Rally Team’den Burak Çukurova/Ünal Tezel Mitsubishi Lancer EVO 9 ile elde etti. Pegasus Racing’den Fiat Punto S1600 ile Dağhan Ünlüdoğan /Ahmet Sami Can’ın İki Çeker klasmanı ve sınıf 5 birincisi olarak finişe ulaştığı rallinin sınıf 6 birinciliğini, Castrol Ford Team Türkiye’den Orhan Avcıoğlu/Burçin Korkmaz kazandı. Hakan Uçucu/Meltem Kuray ekibinin Ford Ka ile Sınıf 7 birinciliğini elde ettiği organizasyonda, sınıf 8 birincisi Neo Motorsport’dan Renault Clio Ragnotti ile Adil Küçüksarı/Gürkal Menderes ve sınıf 9 birincisi de Citroen Saxo VTS ile Alp Arslan Taner/Soner Tamer oldular. Yarışın en iyi bayan pilotu ödülünü Neo Motorsport’tan Mitsubishi Lancer Evo 8 ile Simin Bıçakcıoğlu, en iyi bayan co-pilot ödülünü GP Garage My Team’den Hakkı Ağaoğlu ile yarışan Nehir Yılmaz, en iyi genç pilot ödülünü Murat Bostancı, en iyi genç co-pilot ödülünü Team 47 Motorsport’tan Ümit Can Özdemir ile yarışan Gökay Gökşen, En İyi Eskişehirli ekip ödülünü de Buğra Banaz/Taner Oylukan kazandılar.

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic klasmanında Engin Kap/Başar Yavuz birinciliğin sahibi olurken, Kemal Gamgam/Başar Yavuz ikinciliği Haydar Güçlü/Durgut Berberoğlu üçüncülüğü elde ettiler. Ayrıca Engin Kap kategori 2, Kemal Gamgam da kategori 1 birinciliklerini kazandılar.

Tosfed Ralli Kupası’nda Kategori 1’de Eskişehirli ekip Melih Tarhan/Gürbüz Karel birinciliği kazanırken, Kategori 2’de İzmirli ekip Orçun Nural/Orkan Gökşen, Kategori 3’de Bursalı ekip Hakan Ertarman/Yunus Emre Bol ve kategori 4’te de İstanbullu ekip Yüksel Özgür/Selin Özgür birincilikleri paylaşan isimler oldular.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir