Dakar bitiş çizgisi: Despres beşinci zaferini kazandı…

2013 Dakar Rallisi’nin son gününde motosiklet ve otomobil kategorilerinde iki Fransız birinciliği elde etti. Yarış katılımcıları Santiago’ya ulaşırken Cyril Despres motosikletiyle beşinci kere zafer kazanarak inanılmaz bir başarı yakaladı, otomobil yarışındaysa yine Fransa’dan Stéphane Peterhansel tıpkı Despres gibi beşinci zaferini kazandı.

SANTIAGO (Şili) Cyril Despres Güney Amerika’da düzenlenen 2013 Dakar Rallisi’nde hat trick yaptığı galibiyetler serisini motosiklet kategorisinin birinciliğini elde ederek tamamladı. Fransız pilot aynı zamanda KTM’li takım arkadaşı Ruben Faria’yı da Şili başkentindeki bitiş çizgisine kadar başarıyla koruyarak KTM Red Bull Rally Fabrika Takımı’nın yarışı ilk iki sırada bitirip tarihe adını altın harflerle bitirmesini sağladı. Şilili pilot Francisco ‘Chaleco’ López 126 kilometrelik özel etapta yaşadığı motor sorunlarının üstesinden gelip kendi seyircisi önünde etap birincisi olarak podyuma çıktı ve genel klasmanda üçüncülüğü elde etti.

Otomobillerde, geçen yılın şampiyonu  Stéphane Peterhansel Güney Afrikalı Giniel de Villiers’in önünde liderliğini başarıyla koruyarak 1990’lardaki altı motosiklet galibiyetinden sonra otomobil kategorisinde de beşinci kere zafere ulaştı. Leonid Novitskiy yarışı üçüncü tamamladı.

Dört tekerlekli motosiklet kategorisinde Patronelli çarpıcı bir şekilde yarışa damgasını vurdu. Marcos Patronelli özel kapanış etabında üçüncü gelerek ikinci Dakar zaferini alde etti. Arjantinli sürücü ikinci etaptan itibaren ralliyi önde götürdü ve Şilili Ihnacio Casale’nin 1 saat 50 dakika 35 saniye, Polonyalı Rafal Sonik’in de 3 saat 16 dakika 40 saniye önünde birinci geldi.

Son olarak, kamyon kategorisindeki son özel etapta Team Veka-MAN lideri Pieter Versluis ilk Dakar zaferini kazandı. Fakat 2013 Dakar Rallisi’nin en başarılı takımı kesinlikle Team Kamaz’dı. Team Kamaz’ın sürücüleri 35. Dakar Rallisi’nin sonunda ilk üç sırayı elde ettiler. Eduard Nikolaev Ayrat Mardeev’in 37 dakika 10 saniye önünde ilk Dakar zaferini kazanırken Kamaz takım arkadaşı Karginov da üçüncü oldu.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...