Çin GP’sinde Yumuşak ve Orta Sert PZero’lar Kullanılacak

Dünyanın en gözde motorsporları etkinliği Formula 1’in 2013 sezonu Avustralya ve Malezya’nın ardından sezonun üçüncü yarışı olan Çin Grand Prix’si ile devam ediyor. 14 Nisan 2013 Pazar günü Şangay pistinde koşulacak olan Çin GP’sinde PZero Yellow (Yumuşak) ve PZero White (Orta) lastikleri kullanılacak.

İzmit’teki “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği F1 PZero ve Cinturato lastikleriyle dünyanın en çok izlenen motorsporları etkinliği Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olarak önemli bir rol üstlenen Pirelli, 2013 sezonunun üçüncü yarışı olan Çin Grand Prix’si hazırlıklarını tamamladı. Pirelli, takımların kullanımına PZero Yellow (Yumuşak) ve PZero White (Orta) olmak üzere iki tip PZero sunacak.

Şangay pistinde 14 Nisan 2013 Pazar günü koşulacak olan Çin GP’sinde Pirelli, PZero Yellow (Yumuşak) ve PZero White (Orta) lastikleri bir araya getirirken, bu kombinasyon bu yıl ilk kez görülecek. Bu orta ve yumuşak lastiklerin kombinasyonu, takımların farklı stratejiler ve taktikler kullanabileceği anlamına da geliyor. Pist hızlı düzlükleri ve zorlu virajları ile pilotlar için ciddi bir sınav oluştururken, pistin bu yapısı geçişe de olanak sağlıyor ve seyir zevki yüksek yarışlara sahne oluyor. Bu yıl şiddetli yağmurların görüldüğü Çin’de, Cinturato Green ve Cinturato Blue (Tam Islak) lastikler bir kez daha görülebilir.

Çin Şangay Pisti Hakkında

14 Nisan 2013 tarihinde yapılacak Çin Grand Prix’sine sahne olacak Şangay Pisti (Shanghai International Circuit), yapım çalışmalarını izleyenlerce en modern ve teknolojik pist olarak değerlendiriliyor. 5.451 km uzunluğundaki Şangay Pisti’nde hızlı ve yavaş, toplam 15 viraj bulunuyor. Pistin en uzun düzlüğü 1.175 kilometre ve 13 ile 14 nolu virajlar arasında yer alıyor. Çin Grand Prix’si toplam 56 tur üzerinden yapılacak ve yaklaşık 305.256 km sürecek. Pisti çevreleyen tribünlerin toplam seyirci kapasitesi 200 bin üzerinde ve pit alanı karşısındaki büyük tribün 29 bin kişilik ki, bu tribünden pistin yüzde 80’i görülebiliyor.

Çin GP’sinin koşulduğu Şangay pisti aynı zamanda yüksek fren performansı gerektiren bölümleriyle öne çıkıyor. Özellikle start-finish düzlüğünün sonunda sadece 130 metre içinde saatte 320 km/s’den 68 km/s düşmek zorunda kalan pilotlar 6G’lik bir fren kuvvetine maruz kalıyor. Söz konusu 6G aynı zamanda lastikler için sezon boyunca karşı karşıya kalacakları en yüksek değer olarak dikkat çekiyor. Yüksek fren performansıyla özellikle ön lastiklere yük uygulayan Şanghay pisti daha zayıf tutunma yüzeyine sahip olmakla birlikte, pistin karakteri Malezya kadar agresif değil.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...