Can Artam’ın Dönüşü Muhteşem Oldu

İzmir Ülkü Motorsporları Kulübü’nün ilk ulusal yarış organizasyonu olan 2013 Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk ayağı, başarılı bir organizasyon ve rekor seyirci katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk Grand Prix pilotu Can Artam, en son 2003’te katıldığı Türkiye Pist Şampiyonası’na 10 yıl sonra bu hafta başlayan yarışlarla dolu dizgin geri döndü. Can Artam, bu önemli yarışta BOM (Borusan Otomotiv Motorsport )adına direksiyona geçti.

Can Artam, 10 yıl sonra BOM ile geri döndüğü Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk yarışında podyuma çıkma başarısı gösterdi ve 3’ncü oldu.

Hafta sonu boyunca yaşanan şanssızlıklara rağmen iyi bir performans göstererek yavaş yavaş tekrar ısındığını gösteren Can Artam, yarış sonrası bir açıklama yaptı. Artam, “ Hafta sonu boyunca yaşadığımız tüm şanssızlıklara rağmen ilk yarışımızda 3’ncü olarak podyuma çıkıp kupa aldık, ikinci yarışta ise 1’inci giderken yarışın ortalarında lastiğimiz patladı. Pite girmek zorunda kalınca geriye düştük. Birinciliğe çok yakınken lastiğimin patlaması çok büyük şanssızlıktı ancak uzun aradan sonra ilk yarışımda podyuma çıkmak ve kupa almak güzeldi” dedi.

Toplam 20 tur boyunca birbiriyle kıyasıya rekabet eden pilotlar, İzmir Park tribünlerini dolup taşıran seyircileri heyecanlandırdı. Maxi grupta 9, Super grupta 11, dizel grupta 10 ve 1600 grupta da 3 yarışmacı olmak üzere toplam 33 katılımla düzenlenen yarışlarda, Cumartesi maxi ve super grup ilk yarışları, Pazar günü ise maxi ve super grup ikinci yarışları haricinde dizel ve 1600 grup yarışları gerçekleştirildi.

Türkiye Pist Şampiyonası 2.ayak yarışları 01 – 02 Haziran tarihlerinde yine İzmir’de Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Can Artam’ın sponsorları arasında 3Self ve Dorco yer alıyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir