Borusan Otomotiv Motorsport’un ETCC Mücadelesi Devam Ediyor

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, 27-28 Nisan tarihlerinde, Slovakya’nın Slovakia Ring Pisti’nde gerçekleştirilen ETCC 2’inci ayak mücadelesinde Aytaç Biter ile yarışı grubunda 7’inci tamamladı.

Borusan Otomotiv Motorsport, ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası), Endurans (dayanıklılık) serisi ve Türkiye Pist Şampiyonası’nı takip ettiği yarış programına Slovakya’da gerçekleştirilen ETCC 2’inci ayak mücadelesi ile devam etti.

26 Nisan Cuma günü 1’er saatlik iki test seansından sonra cumartesi günü yapılan sıralama turlarında 2:19.931’lik derecesi ile grubunda en iyi 4. zamanı yapan Aytaç Biter aynı pistte geçen sene yapmış olduğu derecesini 1 saniye daha iyileştirmiş oldu. Pazar sabahı yarışlardan hemen önce yapılan warm up’ta ise zamanını daha da iyileştiren Aytaç Biter, 2:18.560’lık derecesi ile pistte yapmış olduğu en iyi zaman turuna ulaşarak yarış öncesi iddialı bir durumda olduğunu gösterdi.

Slovakia Ring Pisti’nde 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen mücadele, arka arkaya 2 yarış üzerinden yapıldı. Toplam 13 ülkeden 21 takımın 29 pilotunun tampon tampona geçen mücadelesinde Aytaç Biter, geçtiğimiz seneden tecrübeli olduğu pistte, sıralama turlarında elde ettiği derece ile yarışa kendi klasmanında 4’üncü sıradan başladı.

Slovakia Ring’in 5.922 m’lik pistinde 28 Nisan Pazar günü ilk yarışın startını alan Aytaç Biter, ilk virajda önünde gerçekleşen ve 5 otomobilin birbiriyle temas ettiği kazadan kaçamadı ve İsviçre’den Peter Rikli ile yaşadığı temas sonucu otomobilinde oluşan hasar nedeni ile ilk yarışı tamamlayamadı. Otomobilin sol ön süspansiyonu kırılan Aytaç Biter,  teknik ekibin çabalarıyla 35 dakika sonra başlayan 2’inici yarışta start aldı. Ancak kurallar gereği son sırada ve pitten başladığı 2’inci yarışta iyi bir performans göstermesine karşın grubunda 7’inci sırada yarışı tamamlayabildi.

Sırada ETCC Salzburg var

Borusan Ototmotiv Motorsport, sezondaki yoğun yarış programına 19 Mayıs’ta Avusturya’nın Salzburg kentinde gerçekleşecek ETCC 3’üncü ayak yarışıyla devam edecek. BOM, Salzburg’un hemen arkasından 2 Haziran’da gerçekleşecek Türkiye Pist Şampiyonası 2’inci ayak yarışı için hazırlıklara başlayacak.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir