Borusan Otomotiv Motorsport Türkiye Pist Şampiyonası’nda 3 Araçla 5 Kupa Topladı

Türkiye Pist Şampiyonası sezonun açılışını araç parkındaki 3 otomobille yapan Borusan Otomotiv Motorsport, 13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen yarışlarda Süper Grup ve Maxi Grup’ta kazandığı başarılarla toplam 5 kupanın sahibi oldu.

Sezonu uluslararası arenada ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) ve Endurans (dayanıklılık) serisiyle açan Borusan Otomotiv Motorsport, bu kez 13-14 Nisan tarihlerinde Türkiye Pist Şampiyonası ilk yarışı için İzmir’de Ülkü Yarış Pisti’nde boy gösterdi. Bu sezon Türkiye Pist Şampiyonası’nda 2 tane BMW 320si ve BMW M3 GT ile toplam 3 otomobille mücadele eden takım, 2 gün süren şampiyonayı 5 kupayla tamamladı.  İlk gün

Süper Grup’ta, geçtiğimiz 2 senenin Süper Grup Şampiyonu Kaan Gürgenç ve geçen sezon yarışmaya başlayarak sezonu Maksi Grup 2’incisi olarak tamamlayan Levent Kocabıyık ile mücadele eden takım, podyumun da 2 basamağı paylaştı. Toplam 9 aracın bulunduğu Maxi Grup’ta mücadele eden Can Artam ise grubunda 3’üncülük kupasını kaldırarak ara verdiği motorsporlarına podyum başarısıyla başlamış oldu.

Teknik ekibin çabaları başarıya taşıdı

Toplam 3 takım 10 aracın mücadele ettiği Süper Grup’un yarışının ilk gün startında yaşanan kaza yarışa da damgasını vurdu. Kaan Gürgenç’in liderliğinde start alan yarışın ilk virajında birbirleriyle temas yaşayan 4 araç pisti savaş alanına çevirdi. Yaşadığı ağır temas sonucu 2 araç yarış dışı kalırken Kaan Gürgenç’in sağ ön lastiği koptu, Levent Kocabıyık’ın aracı ise ağır hasar gördü. Yarışın devam edebilmesi için pist güvenli hale getirilene kadar geçen 10 dakikalık zamanda Borusan Otomotiv Motorsport teknik ekibinin gösterdiği üstün çabalarla 2 araç da yarışa hazır hale getirildi ve kural gereği start tekrar edildi.

Diğer ekiplerden ve izleyicilerden dakikalarca alkış alan ekibin çabalarını boşa çıkarmayan Kaan Gürgenç yarışı birinci tamamlarken Levent Kocabıyık ise finişi 3’üncü sırada gördü.

Yarışın 14 Nisan Pazar günü gerçekleşen 2’inci gününde ilk 6 araç ilk yarışta elde ettikleri sıralamanın tam tersine dizilerek start aldı. Buna göre Kaan Gürgenç 2’inci yarışa 6’ıncı sıradan Levent Kocabıyık ise 4’ünücü sıradan başladı. Start düzlüğünde ilk sıraya yerleşen Kaan Gürgenç yarışı açık ara 1’inci tamamladı. Yarışın ilk turlarında yaşanan tampon tampona mücadele yarışın da kırılma anı oldu. Levent Kocabıyık üst üste gerçekleştirdiği ataklarla 3’üncü sıraya yerleşerek yarışın da sonucunu belirlemiş oldu.

Maxi Grup’un 2’inci gününde ise Can Artam, 4’üncü cepten başladığı yarışta arka arkaya yaptığı ataklarla 1’inciliğe yerleşse de  9 turun sonunda lastiğinin patlaması sonucu pitte kaybettiği zaman dolayısıyla yarışı 6’ıncı sırada bitirdi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir