Borusan Otomotiv Motorsport Macaristan’da 12 Saat Aralıksız Yarışacak

Kurulduğu 2008 yılından bugüne kadar ulusal ve uluslararası yarışları aralıksız takip eden şampiyon yarış takımı Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun 2’inci yarışını 6 Nisan Cumartesi günü Budapeşte’de düzenlenen 12H Hungary’da koşacak. 12 saat aralıksız devam edecek endurans serisi yarışında Borusan Otomotiv Motorsport, 5 pilotuyla Macaristan’ın bu güne kadar sayısız yarışa ev sahipliği yapan Hungaroring Formula 1 Pisti’nde mücadele edecek.

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun ilk endurans serisi yarışına Macaristan’da düzenlenen 12H Hungary yarışıyla başlıyor. Endurans serisi yarışlarına 5’inci kez ev sahipliği yapacak Hungaroring Pisti’nde Borusan Ototmotiv Motorsport, tecrübeli pilotları Aytaç Biter, Can Artam, Levent Kocabıyık, İbrahim Okyay ve Selçuk Salargil ile mücadele edecek.

Geçtiğimiz sene 24H Dubai, 24H Barcelona ve 6H Roma yarışlarıyla endurans serilerinde tecrübe kazanan takım, bu yarışta BMW M3 otomobiliyle start alacak. Takım 6 Nisan Cumartesi sabah 08.00’den akşam 20.00’e kadar aralıksız yarışacak. Toplam 11 ülkeden 23 takım, 56 pilotun katılımıyla geçekleşecek yarışta hem otomobilin hem de pilotların 12 saat sürecek değişken şartlara karşı mücadelesi ön planda olacak.

Borusan Otomotiv Motorsport’un nisan ayındaki diğer yarışları ise 14 Nisan’da İzmir’de başlayacak Türkiye Pist Şampiyonası ile 28 Nisan’da Slovakya’da gerçekleşecek ETCC’nin 3 ve 4’üncü yarışları (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) olacak.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Borusan Otomotiv Motorsport 2013 Yarış Takvimi

 

24  Mart                        Monza/İtalya                ETCC 1&2 Yarışlar

24  Mart                        Nottwil/İsviçre             BMW Fitness Camp

31 Mart             Hamburg/Almanya        Formula BMW Technical workshop

06 Nisan                       Hungaroring/Macaristan            Endurance 12H Series

14 Nisan                       İzmirpark/İzmir                       TPŞ 1&2 Yarışlar

21 Nisan                       Münih/Almanya             Formula BMW Welcome Event

28 Nisan           Calafat/İspanya             Formula BMW On Tarck Event 1

28 Nisan                       Slovakiaring/Slovakya   ETCC 3&4 Yarışlar

12 Mayıs           Silverstone/İngiltere      Formula BMW Simulator Traning 1

19 Mayıs           Salzburgring/Avusturya  ETCC 5&6 Yarışlar

02 Haziran        İzmirpark/İzmir             TPŞ 3&4 Yarışlar

09 Haziran        Anderstorp/İsviçre         Formula BMW On Track Event 2

30 Haziran        Körfez/İstanbul             TPŞ 5&6 Yarışlar

04 Temmuz       Silverstone/İngiltere      Formula BMW Simulator Traning 2

11 Temmuz       Red Bull Ring/Avusturya Formla BMW On Track Event 3

14 Temmuz       İmola/İtalya                  ETCC 7&8 Yarışlar

08 Ağustos        Slovakiring/Slovakya     Formula BMW On Track Event 4

18 Ağustos        Hungaroring/Macaristan Formula BMW On Track Event 5

8 Eylül              Körfez/İstanbul             TPŞ 7&8 Yarışlar

16 Eylül            Oschersleben/Almanya  Formula            BMW Grand Final Race

22 Eylül            Körfez/İstanbul             TPŞ 9&10 Yarışlar

06 Ekim                        Bruno/Çek Cumhuriyeti  ETCC 9&10 Yarışlar

10 Kasım          İzmirpark/İzmir             TPŞ 11&12 Yarışlar

17 Kasım          Vallelunga/İtalya                       Endurance Roma 6H Series

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir