Borusan Otomotiv Motorsport Aytaç Biter ile ETCC Salzburgring’te

Avusturya’nın Salzburg kentinde kuvvetli sağnak altında gerçekleşen ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) 3’üncü ayak mücadelesinde 52’inci uluslararası yarışını tamamlayan Borusan Otomotiv Motorsport, Aytaç Biter ile 2’inci yarışı 3’üncü sırada tamamlayarak ilk podyum derecesini gerçekleştirdi.

Türkiye’nin uluslararası yarış programını 5 senedir aralıksız takip eden takımı Borusan Otomotiv Motorsport,19 Mayıs Pazar günü Avusturya’nın Salzburg kentindeki Salzburgring Pisti’inde düzenlenen ETCC 3’üncü ayak yarışında 52’inci yurtdışı yarışını tamamlayarak bir ilke imza attı. Bu yarışta, geçtiğimiz senenin ETCC genel klasman 5’incisi Aytaç Biter ile start alan takım, cumartesi günü gerçekleşen sıralama turlarının ardından pazar günü 4.2 kilometrelik pistte arka arkaya gerçekleşen 12 turluk 2 yarışta mücadele etti.

Güneşli ve sıcak bir havada gerçekleşen sırlama turlarının aksine sağnak yağmur altında koşulan yarış, pilotların hızını düşürmedi. Seyir keyfi yüksek bir mücadeleye sahne olan yarışta milli sporcumuz Aytaç Biter, aracın motorunun değişmesi gerektiği için kural gereği ilk yarışa sonuncu sıradan başlamak zorunda kalsa da 21’inci ulusararası yarışında start almasının tecrübesiyle rakiplerini birer birer geçmeyi başardı. Toplam 13 ülkeden 32 pilotun mücadele ettiği ilk yarışın sonunda 17’inci sıraya yerleşen Biter, bu sayede 2’inci yarışın da start pozisyonunu belirledi. İlk yarışın ilk turlarında hem yarışın hem de ETCC’nin favori Çek pilotu Petr Fulín’in yaşadığı kaza sonucu yarış dışı kalması yarışın kırılma noktası olurken 2’inci yarışta ise pilotlar hem rakipleri hem de kaygan zeminle mücadele ettiler. 2’inci yarış bol spinli tampon tampona bir mücadeleye sahne oldu.

24 sıra birden yükselerek 3’üncü oldu

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Aytaç Biter, 2’inci yarışa 17’inci sırada başlamasına karşın yarışı 8’inci sırada tamamlayarak hem 24 sıra birden yükselmiş hem de kendi klasmanını 3’üncü sırada tamamlayarak Borusan Otomotiv Motorsport adına ilk podyum derecesini almış oldu.

Aytaç Biter, hem ülkemize hem de BOM takımına kazandırdığı başarıyla ilgli şunları söyledi; “19 Mayıs’ta ülkemize ilk defa 3’üncülük kazandırmaktan çok mutluyum. Borusan Otomotiv Motorsport ile 21’inci uluslararası yarışımın getirdiği ve takımının tecrübesiyle ETCC’de ilk kez bir 3’üncülük kazandık. Bu başarının 19 Mayıs tarihine denk gelmesi ayrıca beni çok gururlandırdı. Borusan Otomotiv Motorsport ile uluslar arası arenada kazandığımız bu başarı yaşadığımız ilk podyum derecesi oldu. Bu başarımızın ardından yurtdışında podyumun daha üst basamakları için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir