Borusan Otomotiv Motorsport Aynı Anda İspanya ve Almanya’da Start Alıyor

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, 27-28 Nisan tarihlerinde, aynı anda 2 Milli sporcusuyla Avrupa’nın 2 farklı şehrinde start alacak. Borusan Otomotiv Motorsport, Aytaç Biter ile Slovakya’da ETCC 2’inci ayak yarışında start alırken, genç pilot Kaan Önder (16) Formula BMW Talent Cup için İspanya’nın Calafat kentinde dünyanın dört bir yanından gelen rakiplerine üstünlük sağlamak için mücadele edecek.

Borusan Otomotiv Motorsport, ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası), Endurans (dayanıklılık) serisi ve Türkiye Pist Şampiyonası’nı takip ettiği yarış programına Slovakya’da gerçekleştirilecek ETCC 2’inci ayak mücadelesi ile devam ediyor. Slovakia Ring Pisti’nde 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek mücadelede geçtiğimiz senenin ETCC 4’üncüsü Aytaç Biter start alacak. WTCC (Dünya Binek Otomobiller Kupası) ile aynı anda gerçekleştirilen mücadelede 13 ülkeden 21 takım’ın 29 pilotu yarışacak.

Geçtiğimiz haftalarda 12H Macaristan yarışı ile sezon açılışını yapan Aytaç Biter, 28 Nisan Pazar günü 9 tur üzerinden arka arkaya gerçekleştirilecek 2 yarışta en iyi derece için ter dökecek.

Geçtiğimiz sezon tüm ETCC sezonunu takip eden ve bu yıl 2’inci kez 5.922 m’lik Slovakia Ring Pisti’nde de start alacak Biter, tecrübeli olduğu bu pistte iddialı.

Borusan Otomotiv Motorsport’un genç pilotu Kaan Önder ise motorsporlarına Formula 1 pilotu yetiştirmesiyle ünlü Formula BMW Talent Cup’ta ilk kez piste çıkacak. Borusan Otomotiv ve Castrol’ün desteği ile İspanya’nın Calafat kentinde gerçekleşecek bu organizasyonda  Kaan Önder, kendisiyle aynı seviyede olan diğer pilot adaylarına üstünlük sağlamak için mücadele edecek. Motorsporlarına 8 yaşında karting ile başlayan ve 300’e yakın uluslar arası yarışta start alan genç pilot, bu sene Formula tipi araçla yarışan tek türk pilot.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir