Bonus Parkur Racing 8 ayrı kategoride birincilik elde etti…

40 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en eski uluslararası motorspor organizasyonu olan Avrupa Ralli Şampiyonası’na dahil olan Boğaziçi Rallisi, 06-08 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Fin pilot Hanninen’in liderliği sonuçlanan ralliye 5 ekiple katılan 2009 ve 2010 sezonlarını Türkiye Ralli Takımlar Birincisi olarak tamamlayan Bonus Parkur Racing bu yarışta 8 ayrı birincilik elde ederek büyük bir başarıya daha imza atmış oldu.

Kariyerinde 4 Türkiye Ralli Şampiyonluğu bulunan tecrübeli pilot Ercan Kazaz, yine Emire Cantürk’ün co-pilotluğunda Skoda Fabia S2000 ile start aldığı bu zorlu mücadeleyi dördüncü sırada tamamladı. Emire Cantürk bu derecesi ile Bayan Co-Pilotlar Birinciliği’nin sahibi olurken aynı zamanda kariyerinin 3. Bayan co-pilot şampiyonluğunu matematiksel olarak garantilemiş oldu.

Takımın bayan ekibi Burcu Burkut Erenkul-Nehir Yılmaz ise Liqui Moly ve Aydoğanlar Otomotiv desteğinde hem Sınıf 8 Birinciliği, hem de Bayan Pilotlar Birinciliği elde ederek çok değerli puanlar kazanmayı başardı.

Sınıf 3’ün en hızlı pilotlarından Uğur Soylu-Emir Şahin ekibi ise Pinti.net desteğinde start aldıkları ve sınıf birincisi olarak sürdürdükleri rallinin ikinci gününde yaşadıkları benzin pompası arızası ile finiş göremedi.

30 yaş üzeri ralli otomobillerinin yeniden parkurlara kazandıran Parkur Historic de iki ekibi ile podyumda yer aldı. Geçen yılın Türkiye Historic Rally Şampiyonu Engin Kap-Başar Yavuz ile her iki gün de historic klasmanı ve kategori 3 birinciliklerini kazandı. 1976 model Ford Escort MKII ile Kerem Üstünkaya-Özden Yılmaz ekibi de ilk gün yarışını historic klasman üçüncüsü ve sınıf 2 birincisi olarak finiş gördü.

Bonus Parkur Racing, Türkiye Ralli Şampiyonası’na 28-29 Temmuz tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenecek olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi ile devam edecek.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...