Avrupa Grand Prix’sinde Sebastian Vettel Başarıya Ulaştı

Türk Pirelli tarafından üretilen F1 PZero’nun sarı renkli yumuşak lastiğinin yanı sıra yeni beyaz renkli medium lastiğinin kullanıldığı Avrupa Grand Prix’sinde gülen isim ilk cepten start alan Red Bull pilotu Sebastian Vettel olurken, takım arkadaşı Mark Webber 3. oldu. 2011 sezonunda ikinci kez podyuma çıkmayı başaran Ferrari pilotu Fernando Alonso ise Avrupa GP’sini ikincilikle bitirdi. Formula 1 sezonu 8-10 Temmuz tarihlerinde İngiltere GP’si ile devam edecek.

Pirelli’nin İzmit’te ürettiği sarı renkli yumuşak ve beyaz renkli medium F1 P Zero lastiklerini kullanıma sunduğu ve sezonun ender şehir pistlerinden biri olan Avrupa Grand Prix’sini yarışa ilk cepten start alan Red Bull pilotu Sebastian Vettel kazandı. Ferrari pilotu Fernando Alonso’nun 2. olarak tamamladığı Avrupa GP’sinde Reb Bull pilotu Mark Webber ise 3. oldu.

Valencia caddelerinde koşulmasıyla sezonun istisna GP’lerinden biri olarak kabul edilen Avrupa Grand Prix’si birçok önemli gelişmeye de ev sahipliği yaptı. Ferrari pilotu Fernando Alonso, Monako’nun ardından 2011 sezonunun ikinci podyumunu görürken, Avrupa GP’sinin birincisi Sebastian Vettel aynı zamanda pole pozisyonu, yani ilk cepten start alma ve ayrıca en iyi tur zamanına imza atma başarısını da gösterdi. Böylece Sebastian Vettel 2011 Dünya Formula 1 Şampiyonasının ilk 8 ayağından 6’sını lider tamamlamış oldu. Takım arkadaşı Mark Webber’in 3. olarak podyuma çıkmasıyla Avrupa GP’sinde gülen takım Red Bull oldu.

28 Cº hava ve 47 Cº asfalt sıcaklığında koşulan Avrupa GP’sinin son 20 turuna sadece 3 saniye farkla giren ilk üç pilot da dahil, ilk 7 sırada bitiren tüm pilotlar aynı pitstop stratejisini tercih etti. İki pitstop stratejisiyle yarışan Toro Rosso pilotu Jaime Alguersuari, 42. turda yaptığı pitstopla sarı renkli yumuşak F1 PZero’ya geçerken, yeni beyaz renkli medium F1 PZero ile en uzun süre yarışan pilot olarak öne çıktı. Böylece yeni sarı renkli medium lastiğin dayanıklılığı tescil edilmiş oldu. Tek pitstop stratejisiyle yarışan Sauber pilotu Sergio Perez ise yeni sarı renkli yumuşak F1 PZero’ya 25. turda geçerek 32 tur boyunca sarı renkli yumuşak lastiklerle yarıştı.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Bu sezon izlediğimiz tüm diğer yarışlardan çok daha farklı bir yarış oldu. Aslında 3 pitstop stratejisinin avantajlı olduğu belliydi, ancak farklı pitstop stratejilerine şahit olduk. Yeni F1 PZero’nun üstün performansı ve dayanıklılığı hayranlık uyandırdı. Bir sonraki yarış olan İngiltere GP’si hızlı bir pist olan Silverstone’da koşulacak. Burada da F1 PZero’nun üstün performansı ve dayanıklılığı yine güne damgasını vuracak” dedi.

Pirelli’nin Türkiye’de “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği F1 PZero ile tek lastik tedarikçisi olarak destek verdiği 2011 Formula 1 Dünya Şampiyonası, 8-10 Temmuz 2011 tarihinde Silverstone pistinde koşulacak olan İngiltere GP’si ile devam edecek.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...