Avon Tyres’ın yeni Storm X-M lastikleri Castle Combe Pisti’nde tam not aldı

Avon Tyres’ın en yeni spor touring lastikleri Storm 3D X-M, Mayıs ayında Castle Combe Pisti’nde yapılan lansmanda aldığı büyük övgülerle büyüyerek yoluna devam ediyor.

İngiltere, Wiltshire, Temmuz 2013; Avon Storm Ultra spor touring lastikleri ailesinin bu yeni üyesi Ingiltere’de üretiliyor ve hypersport motosiklet pazarını hedef alıyor. Avon Storm 3D X-M, 3D Ultra spor lastiklerinde bulunan ve daha uzun yol kat etme olanağı sağlayan bu benzersiz teknolojiyi, spor touring lastiği yaratmak için kullanıyor.

Storm 3D X-M lastikleri, dengeyi ve yol tutuşu artıran, lastik ısınma sürelerini iyileştiren, lastik sırtının esnekliğini sınırlandıran ve lastik dişlerinde gizli birbirine kenetli üç boyutlu noktalara sahiptir. Lastik teknolojisindeki bu son gelişmeler, yağmurlu havalarda yol tutuşu artıran, yüksek performanslı tek ve çok bileşenli silika zengini bir lastik sırtı ile bir araya geliyor.

Storm 3D X-M; Suzuki GSX1300R Hayabusa, Kawasaki GTR1400 ve Kawasaki ZZR1400 gibi bugünün hiper motosikletleri için olmazsa olmaz üstün kullanım ve denge özellikleri sunuyor. Bu lastikler BMW’nin K1300 serisi ve Honda’nın Super Blackbird modeli gibi daha eski model hiper motosikletlerin performansında da büyük artış sağlıyor.

Lastikler İngiltere’deki Wiltshire’da bulunan hızlı ve kasislerle dolu Castle Combe Pisti’nde tanıtıldı. Motosiklet uzmanı yabancı gazeteciler burada Storm 3D X-M’yi ilk elden deneme şansını yakaladılar.

Motor Cycle News’tan Jon Urry: “Combe kasisleriyle kötü üne sahip bir pisttir. Lastik oldukça iyi yol tutuşuyla, dişlerin üçüncü viteste dönülen kasisli köşelerden sıyrılabilmesini sağlıyor. Hiç durmadan atılan 30 hızlı turun sonunda, üçüncü viteste arka lastik kaymaya başlıyor ama 10.000 ile 12.000 km dayanacak şekilde tasarlanmış bir lastik için bu oldukça büyük bir başarı. Gidon sakin bir sürüş hissi veriyor ve Storm yüksek hızlardaki etkileyici dengesi sayesinde, soğuk lastikle kalkıştan itibaren iyi bir yol tutuş sağlıyor.

Fast Bikes Dergisi Editörü Simon Roots: “Eski spor gezi lastikleri yükün aşağı bindiği durumlarda dönüşleri yavaşlatmak için kullanılırdı ama Avon buna direnmiş ve çok az ödün veren bir lastik üretmiş. Combe’da çok sayıda sert fren yapılan bölümler var, frenler sonuna kadar sıkılmış haldeyken X-M motosikleti yavaşlatıyor ve Fazer’ın virajlara girebilmesini sağlıyor. R1’imde Avon’un 3D Ultra Xtreme’leri takılı olarak geçen bir seansın ardından, bileğim hassas gaz aralıklarına alışamadı ama X-M üst düzey yol tutuşu ve dişlere uygun açı sağladığı için endişelenmeme gerek kalmadı, lastikler tümseklerle de başa çıkabildi.”

SuperBike Dergisi Editörü Alan Dowds: “Birkaç tur sonra zorlamaya başladım ve Storm X-M harika hissetmemi sağladı ve pist görevlileri eğlencenin sona erdiğini belirtene kadar zorlamaktan sürüşten büyük keyif aldım. Bunlar pistte de iş gören, harika yol lastikleri. Zor kazandığınız parayı sizi yol dışından uzak tutacak bir şeylere harcamak istiyorsanız, Avon’da tam ihtiyacınız olan bir şey var.”

RiDE Dergisi yazarı Stuart Barker: “X-M’ler pist için tasarlanmamış olsa bile, pistin üstesinden mükemmel şekilde geldi. Eve doğru yola çıkıp, normal yollara geri döndüğünüzde 3D X-M’ler sert virajlarda ve ciddi eğimli açılarda yeterince güven veriyor. Avon’un davetini kabul etmemin beklenmedik bir sonucu da, sonunda BMW F800GT’yi kullanma şansı yakalamam oldu.

Bike Dergisi Yol Testi Editörü Mike Armitage: “Yamaha’nın zayıf olduğu noktalardan biri düşük hızlarda kontroldür. Bu sebeple düşük hızla yapılan manevralarda motosikleti kontrol etmek zor ve yolda kalmak için gidona sürekli basmaya ihtiyac var. Ya da eskiden öyleydi. Avon’un yeni Storm 3D X-M lastikleri değişen lastiklerden beklediğim en büyük farkı yaratıyor. Direksiyon daha hafif ve daha iyi tepki veriyor. Çeviklik hiçbir denge kaybı olmadan, tüm hızlarda artırılmış. Son moda 3D lastikler çamurlu şartlarda bile ayağınızın yere sağlam basmasını sağlıyor.”

Rescogs.com web sitesi destekçilerinden Richard Ashcroft: “3D Storm X-M lastiklerini denemek için Avon’un test motosikletini kullandım. Touring lastiklerini zorlamayacağımızı düşünüyordum ama aynı lastiği kullanan insanlar tarafından geçildikten sonra, vites yükselttim. Storm X-M lastikler bunun üstesinden geldi ve yola iyice tutunduğumu hissettim. Kendi Honda Blackbird’üm için bunlardan bir çift alacağım. 10.000 km’nin üzerinde bir lastik ömrü, benim kulağıma oldukça iyi geliyor!”

Avon Tyres Küresel Motosiklet Lastiği Satışları Departmanı Yöneticisi Doug Ross konuyla ilgili şunları söyledi;

“Lansman etkinliğimize katılan önemli basın mensuplarının 3D Storm X-M lastikleri hakkındaki tespitleri önemli fikirler elde etmemizi sağladı. Burada asıl iyi olan şey, belirli gazetecilerin uzun vadeli proje motosikletlerinde X-M lastiklerini kullanmak istediklerini ifade etmeleri bizleri çok mutlu etti. Yeni bir lastik seçerken motosiklet sürücülerinin öncelikli düşündüğü iki husus olan, dengeli sürüş özellikleri ile dayanıklılığı bir araya getiren yeni bir ürün yaratmak için çok çalıştık. Kalabalık ve rekabetin yoğun olduğu bir pazarda, bu konuda bilinç sahibi medya mensuplarından 3D Storm X-M lastikleri hakkında olumlu yorumlar almak, bizi inanılmaz derecede memnun etti.”

Avon Storm 3D X-M 120/70-ZR17 (ön) ve 180/55-ZR17 ve 190/50-ZR17 (arka) ebatlarında önümüzdeki günlerde Türkiye’de satışa sunulacak.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir